Muzeum Gerharta Hauptmanna zaprasza na Noc Muzeów i niezwykłe oprowadzanie po Rajskiej Hali
To miejsce - Hala Rajska w domu pisarza Gerharta Hauptmanna - nie wzięło się znikąd. Staraniem jagniątkowskiego muzeum niedawno ukazały się drukiem wspomnienia jej twórcy - Johannesa Maximiliana Avenariusa. Tak wspominał swoją rozmowę z noblistą: „A co zrobimy tutaj? A tam?”. I za chwilę nasuwało się rozwiązanie: „Tutaj, na łukach podporowych obejścia dojdzie wszystko, co według Ślązaka obowiązkowo powinno znaleźć się w niebie: kury i gęsi, kozy i krowy, odpust i festyn strzelecki… Pełne michy klusek, fajka nabita tabaką i choinka… wszystko obok siebie, wymieszane, tak jak przystało na niebiańską radość!”. A na to miejsce dojdzie to, a na tamto miejsce - tamto! W ciągu tych pięciu minut stanęła nam przed oczami wymalowana hala.
O spektaklu „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa” jest głośno od kilku miesięcy i to nie tylko w Jeleniej Górze. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zaproponowało nowatorskie zwiedzanie placówki, realizując spektakl w scenerii Hali Rajskiej. 19 maja (w najbliższą niedzielę) o godz. 21.00 „Wyspa” zostanie pokazana już po raz dziesiąty. W postać malarza, który przyjął zlecenie namalowania raju na ziemi, wcielił się jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński.
To jeden z punktów trwającej aż dwa wieczory tegorocznej Nocy Muzeów. Na sobotę 18 maja zapowiadane są wernisaże dwóch nowych wystaw czasowych „Kałamarze literackie z XIX i XX wieku” ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz „Hala Rajska uratowana!”. Ta ostatnia dokumentuje prace renowacyjne, jakie przeprowadzono w obiekcie dokładnie 25 lat temu. Wykonał je prof. Ferdynand Just z Bonn z grupą krakowskich konserwatorów sztuki. Muzeum pamiętało o Juście także z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin. Otwarta tam zostanie wystawa malarska grupy artystycznej „Pi-Art” z Piechowic oraz prezentowane będą polskie filmy dokumentalne o Gerharcie Hauptmannie zrealizowane przez Roberta Stando i Kingę Wołoszyn. Wszystko to połączone będzie z innym niż zwykle zwiedzaniem domu pisarza.
Wstęp na podwójną Noc Muzeów do jagniątkowskiego muzeum jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc podczas spektaklu, chętni powinny zgłosić to wcześniej (najlepiej telefonicznie, dzwoniąc pod nr 75 755 32 86).