Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jagniątków. Noc w raju

Muzeum Gerharta Hauptmanna zaprasza na Noc Muzeów i niezwykłe oprowadzanie po Rajskiej Hali

To miejsce - Hala Rajska w domu pisarza Gerharta Hauptmanna - nie wzięło się znikąd. Staraniem jagniątkowskiego muzeum niedawno ukazały się drukiem wspomnienia jej twórcy - Johannesa Maximiliana Avenariusa. Tak wspominał swoją rozmowę z noblistą: „A co zrobimy tutaj? A tam?”. I za chwilę nasuwało się rozwiązanie: „Tutaj, na łukach podporowych obejścia dojdzie wszystko, co według Ślązaka obowiązkowo powinno znaleźć się w niebie: kury i gęsi, kozy i krowy, odpust i festyn strzelecki… Pełne michy klusek, fajka nabita tabaką i choinka… wszystko obok siebie, wymieszane, tak jak przystało na niebiańską radość!”. A na to miejsce dojdzie to, a na tamto miejsce - tamto! W ciągu tych pięciu minut stanęła nam przed oczami wymalowana hala.

O spektaklu „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa” jest głośno od kilku miesięcy i to nie tylko w Jeleniej Górze. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zaproponowało nowatorskie zwiedzanie placówki, realizując spektakl w scenerii Hali Rajskiej. 19 maja (w najbliższą niedzielę) o godz. 21.00 „Wyspa” zostanie pokazana już po raz dziesiąty. W postać malarza, który przyjął zlecenie namalowania raju na ziemi, wcielił się jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński.

To jeden z punktów trwającej aż dwa wieczory tegorocznej Nocy Muzeów. Na sobotę 18 maja zapowiadane są wernisaże dwóch nowych wystaw czasowych „Kałamarze literackie z XIX i XX wieku” ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz „Hala Rajska uratowana!”. Ta ostatnia dokumentuje prace renowacyjne, jakie przeprowadzono w obiekcie dokładnie 25 lat temu. Wykonał je prof. Ferdynand Just z Bonn z grupą krakowskich konserwatorów sztuki.  Muzeum pamiętało o Juście także z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin. Otwarta tam zostanie wystawa malarska grupy artystycznej „Pi-Art” z Piechowic oraz prezentowane będą polskie filmy dokumentalne o Gerharcie Hauptmannie zrealizowane przez Roberta Stando i Kingę Wołoszyn. Wszystko to połączone będzie z innym niż zwykle zwiedzaniem domu pisarza.

Wstęp na podwójną Noc Muzeów do jagniątkowskiego muzeum jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc podczas spektaklu, chętni powinny zgłosić to wcześniej (najlepiej telefonicznie, dzwoniąc pod nr 75 755 32 86).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL