Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ceremoniarze dla diecezji legnickiej przejdź do galerii

Aż 55 lektorów otrzymało błogosławieństwo biskupa legnickiego do pełnienia posługi ceremoniarza.

W sobotę 13 kwietnia br. w legnickiej katedrze biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski udzielił kilkudziesięciu młodym błogosławieństwa do pełnienia posługi ceremoniarzy w ich macierzystych parafiach. W ten sposób zakończył się kilkumiesięczny, diecezjalny kurs ceremoniarski. Odbywa się on tylko raz na dwa lata. Od chwili otrzymania błogosławieństwa od biskupa ceremoniarze będą już oficjalnie posługiwać w swoich parafiach. To oni będą pomagać w przygotowaniu oraz podczas samej liturgii.

– Początkowo podchodziłem do tego kursu nieco sceptycznie. Moje myślenie koncentrowało się głównie na zewnętrznej posłudze ceremoniarza – przyjdę, przestawię, postawię, podam. Z czasem jednak konferencje zmieniały moje myślenie. Zdałem sobie sprawę, że bycie ceremoniarzem to coś więcej niż przewracanie stron w mszale. Podczas kursu pojawiło się sformułowanie, że kapłani są niejako fundamentem liturgii, a my możemy być takimi filarami, będącymi jak najbliżej i pomagającymi im we wszystkim – mówił Filip Pistiolis ze Zgorzelca. To wielka i odpowiedzialna rola. Dlatego dopuszczenie do błogosławieństwa było następstwem zdania odpowiedniego egzaminu, a wcześniej - rocznego kursu. Podczas niego lektorzy i ministranci poznawali Pismo Święte, dokumenty Kościoła odnoszące się do liturgii, formowali się na weekendowych zjazdach.

Nowi ceremoniarze pochodzą m.in. z Jeleniej Góry, Jawora, Kamiennej Góry, Zgorzelca, Świerzawy, Legnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL