Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Stanisław Bakes odznaczony przez Andrzeja Dudę

Kapłan z Jeleniej Góry z Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Warszawie w piątek 22 lutego br. Jest to dzień szczególny dla środowiska harcerskiego, ponieważ jest to Dzień Myśli Braterskiej. Dzień w którym wszyscy harcerze, bez względu na przynależność organizacyjną, przesyłają sobie życzenia, a także modlą się za ruch harcerski.

Właśnie ten dzień wybrał Andrzej Duda, Prezydent RP, aby wręczyć harcerzom Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. - Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, a potem ginęli, by tę niepodległości odzyskać - przypomniał Andrzej Duda.

Wśród kilkunastu osób z całej Polski takie odznaczenie otrzymał ks. Stanisław Bakes, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze, a także kapelan harcerzy diecezji legnickiej. Przyznanie medalu było dla niego nie lada zaskoczeniem.

- Przed dwoma tygodniami zadzwonił do mnie naczelnik Skautów Europy, z pytaniem czy przyjmę odznaczenie od prezydenta. Powiedziałem, że jeżeli uważają, że to pomoże ruchowi, to przyjmę. No i ładnie za to podziękowałem - mówi ks. Stanisław Bakes. - Sama uroczystość w Warszawie, w Pałacu Namiestnikowskim, byłą piękna. Bardzo podniosła - dodaje kapłan.

Ks. Stanisław Bakes z harcerstwem jest związany od 1983 roku. Najpierw była drużyna działająca w ramach ZHP, ale funkcjonująca trochę nielegalnie, ponieważ na prawach oraz przysiędze przedwojennej. Później było harcerstwo katolickie, w latach seminaryjnych Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. a od lat 90. XX w. - Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama