Nowy numer 3/2021 Archiwum

Warownia Pobożnego znowu ożyje

Ruiny w Starej Kamienicy być może zamienią się wkrótce w atrakcję turystyczną. Gmina otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego.

Nad wszystkim ma czuwać Fundacji „Zamek Chudów”. – To może być perełka, która przyciągnie w te strony miłośników historii i innych turystów – mówi Andrzej Sośnierz z fundacji. Do wzięcia pod opiekę zamku w Starej Kamienicy długo przekonywała go wójt tej gminy.

– Gdy wreszcie się zgodził i fundacja przystąpiła do prac, jego entuzjazm rósł z każdym krokiem – zapewnia wójt Zofia Świątek. Dotacja w wysokości prawie pół miliona złotych pochodzi z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Po odbudowie we wnętrzu wieży ma powstać placówka wystawiennicza, a na jej szczycie – punkt widokowy. Aby tak się stało, trzeba będzie rozebrać wysoki na metr, najbardziej zniszczony fragment górnej części budowli. W zamian wieża zostanie podwyższona o 4 metry i zadaszona. Docelowo ma sięgnąć ponad 14 m. Na górę będzie można się dostać zewnętrzną klatką schodową. Zamek w Starej Kamienicy był jednym z najważniejszych punktów na strategicznej mapie średniowiecznego Dolnego Śląska. Zdaniem wielu mediewistów w miejscu, gdzie dziś wznoszą się pozostałości starej kamiennej warowni, na przełomie XI i XII w. stał jeden z najważniejszych grodów broniących granicy śląsko-czeskiej lub czesko-saskiej. Wzmianka na temat sygnowanego 30 grudnia 1242 r. aktu nadania pochodzi wprawdzie z falsyfikatu, nie wpływa to jednak na wiarygodność samej informacji o przekazaniu zamku. – Przypuszczalnie w pierwszej połowie wieku XIII gród ten został przekształcony w drewniano-ziemny zamek na potrzeby księcia Henryka Pobożnego, a potem przekazany przez Bolesława Łysego kasztelanowi Sibotho Schofowi, domniemanemu protoplaście znakomitego i możnego rodu śląskich rycerzy von Schaffgotsch – uważa Kamil Wajda, regionalista i miłośnik średniowiecza z Jeleniej Góry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama