Polkowicka młodzież odebrała z rąk bp. Zbigniewa Kiernikowskiego sakrament bierzmowania. Uroczystość odbyła się w dniu wspomnienia liturgicznego św. Sebastiana, patrona Polkowic.
Dzisiejsza niedziela w parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach miała wyjątkowy charakter. Oto polkowicka młodzież zebrała się na Sumie, aby przyjąć sakrament bierzmowania z rąk ordynariusza diecezji legnickiej.
Ten akt dojrzałości chrześcijańskiej dokonywał się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Sebastiana, męczennika, od 1680 r. patrona Polkowic. Przypominają o tym miejskie kroniki, które przytaczają opowieść o dżumie, która wtedy nawiedziła to miasto.
Dramat zatrzymały środki przedsięwzięte przez mieszkańców oraz pomoc z nieba św. Sebastiana, do którego zwrócili się ówcześni radni i burmistrz, prosząc o opiekę i oddając za to miasto "na wieki" w świętą opiekę.
Zarówno Duchowi Świętemu, którego mocą młodzież polkowicka otrzymał dziś sakrament bierzmowania, jak i św. Sebastianowi, patronowi Polkowic, poświęcił swoją homilię ordynariusz legnicki.
- Duch Święty jest owocem tego dzieła, które stało się przez Boga Ojca w Jezusie Chrystusie. Ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, żeby między ludzi, którzy jesteśmy skłonni krzyżować - oczywiście trzeba być ostrożnym, bo niekoniecznie to wszyscy czynią od razu w sposób krwawy - ale na różne sposoby działamy dla ratowania samego siebie, w różnych sytuacjach, ze szkodą dla drugiego człowieka.
Jezus Chrystus został w ten sposób ukrzyżowany, że nie szukał swego, lecz pozwolił się ukrzyżować, żeby przebaczyć i dawać Ducha Świętego na przebaczenie swoim uczniom, żeby uczniowie mogli to czynić. I święty Sebastian jest jednym z tych, którzy uwierzyli. Którzy za tę wiarę zapłacili życiem. Jest bardzo znamienne, że św. Sebastian stanął z wyznaniem wiary wtedy, kiedy widział słabość innych.
On wtedy stanął w ich obronie, umacniał ich, żeby wyznawali wiarę i stanął przed cesarzem Dioklecjanem i był gotów ponieść konsekwencje tej wiary aż do śmierci - mówił w homilii bp Zbigniew Kiernikowski.
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się dzisiejsza uroczystość, ma w przyziemu jeszcze jedno, niższe piętro, gdzie znajduje kaplica pw. św. Sebastiana. Erygowana w 2007 r. przez ówczesnego ordynariusza legnickiego, bp. Stefana Cichego, z roku na rok coraz mocnej pełni funkcję centrum czci św. Sebastiana, patrona Polkowic.
Są plany, aby w przyziemiach kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej, wzorem Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, które znajduje się pod kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski, odbywały się w przyszłości uroczystości patronalne miasta.
Plany te zbiegają się w czasie z zamierzeniami władz miasta, które chcą położyć większy nacisk na budowę tożsamości lokalnej w oparciu o dwa główne elementy - św. Sebastiana, patrona Polkowic, oraz św. Barbary - patronki górników.