Pamięci tych, co zginęli

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM po raz drugi obchodzony jest na terenie Zagłębia Miedziowego.

Dziś rano w kościele pw. św. Barbary w Polkowicach odbyła się Msza św. w intencji górników KGHM, którzy zginęli w kopalniach miedzi. Data uroczystości nie jest przypadkowa. 29 listopada 2016 r. na jednym z oddziałów kopalni "Rudna" doszło do gwałtownego wstrząsu górotworu. W wyniku zawalenia się skał zginęło ośmiu górników.

Dzisiejszej Eucharystii przewodniczył ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz miejsca. W ławkach kościelnych zasiedli górnicy, ich rodziny oraz wielu mieszkańców Polkowic. Obecni byli także m.in. Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, inicjator tego wydarzenia, starosta polkowicki Kamil Ciupak, oraz przedstawiciele dyrekcji kopalni ZG "Rudna" - dyrektorzy Jan Zubowski, Edward Pitera oraz Mirosław Koman. Mszy św. towarzyszyła asysta pocztu sztandarowego ZG "Rudna".

W homilii do wiernych ks. Święcicki przypomniał o wydarzeniach sprzed dwóch lat, nawiązując do wszystkich tragicznych wypadków, w których pod ziemią zginęli pracownicy KGHM. Kapłan zaapelował o pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali swoje życie podczas wykonywania swojej ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy górnika.

- Ważne jest to, abyśmy pamiętali o ty, którzy polegli, ale też patrzyli na dzień dzisiejszy i stawiali przed sobą pytanie o to, co my pozostawimy przyszłym pokoleniom - mówił w kościele św. Barbary ks. Jarosław Święcicki. Po Mszy św. wszyscy obecni przeszli pod pomnik Górnikom Polskiej Miedzi.

Tam zapalono znicze oraz złożono wiązanki kwiatów, w tym jedną od burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego, przewiązaną czarno-zielona wstążką. Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Polkowicach. Wymieniono się spostrzeżeniami na temat relacji pomiędzy środowiskiem górniczym oraz samorządem. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki po raz kolejny zapewnił, że sprawy górniczych tradycji oraz obecności środowiska górniczego w przestrzeni publicznej uważa za jedno z najważniejszych zadań swojej kadencji.

- Uważam, że do tej pory były one za mało akcentowane. Chciałbym, aby górnicy odzyskali swoje właściwe miejsce w w świadomości społecznej oraz w kalendarzu imprez w mieście. W tym roku obchody Barbórki będą jeszcze przebiegały zgodnie z harmonogramem ustalonym przez moich poprzedników. W przyszłym roku chciałbym, żeby miały dużo bardziej uroczysty charakter. Zależy mi także, aby było to święto całego miasta, żeby nie ograniczało się do spotkań w wąskim gronie - mówił po dzisiejszej uroczystości burmistrz Puźniecki.

- Takie zmiany są potrzebne - zgodził się dyr. Edward Pitera z ZG "Rudna". - Ze swojej strony deklarujemy pomoc i współpracę w tych planach. Byłoby dobrze, gdyby nasze inicjatywy współgrały z przedsięwzięciami planowanymi przez burmistrza. Pełna zgoda, że tak to powinno wyglądać - powiedział dyr. Pitera.

29 listopada jest oficjalnie obchodzony w KGHM i całym Zagłębiu Miedziowym jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy w KGHM. Od wczesnych godzin rannych przy obelisku przed siedzibą KGHM w Lubinie, przedstawiciele władz państwowych, samorządów, związków zawodowych oraz zwykli ludzie modlą się, składają kwiaty i palą znicze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..