Uzupełniamy relacje z Dnia Niepodległości i zapraszamy do zapoznania się z homilią bp. Zbigniewa.
Nie byłoby pełnego świętowania Dnia Niepodległości bez modlitwy. Dlatego biskup legnicki zaprosił do wspólnego przeżywania Eucharystii o godz. 13 w niedzielę 11 listopada. Przy ołtarzu towarzyszyli mu bp Stefan Cichy i kapłani z legnickich parafii. W pierwszych ławach zasiedli zaś przedstawiciele Senatu i Sejmu RP, miejscy rajcy oraz prezydent miasta.
Biskup w homilii nawiązał do prawdziwej niepodległości, jaką jest poddanie się miłości proponowanej przez Boga:
- Mamy dzisiaj niecodzienne zgromadzenie. To jest powód do dziękczynienia i wdzięczności. Wezwanie do modlitwy i zadumy. Liturgia to okazja do kształtowania w sobie wnętrza, kładzenia podwalin do podejmowania właściwych decyzji dla dobra ojczyzny - mówił hierarcha. - Lud wierzących poruszony duchem Jezusa Chrystusa staje się spoiwem jednoczących wszystkich, mimo panujących różnic. to jest podstawa właściwie rozumianego patriotyzmu, miłości ojczyzny. Ani kosmopolityzm, ani zakusy szowinistyczne. Jesteśmy ludem, który czerpie z Jezusa Chrystusa. Na Jego wzór chcemy być w właściwych relacjach z każdym. Wiemy, że nie ma możliwości bycia w jedności i przeżywania wolności bez przyjmowania koniecznych ograniczeń. Ten który jest naszym Panem, on przyjął ograniczenie stawszy się człowiekiem i pozwoliwszy się przybić do krzyża. Dlatego w swoim ciele pojednał wszystkich z Sobą. Nie wszyscy chcą z tego korzystać. Dlatego jest ważnym pytanie jak pojmujemy wolność, komunię, jedność? Najlepszym źródłem jedności i komunii jest chrzest święty. Dzięki niemu możemy wchodzić w ograniczenia w wolności. Mamy obowiązki wobec tych, którzy byli przed nami i wybierali ograniczenia dla budowania jedności. W ostatnich stuleciach historii Polski widzimy jak wielką rolę odgrywali prorocy. Często niesłuchani. Oni mieli w sobie orientację ku Bogu i temu co jest prawdą i dobrem. Ta wiara była ostoją dla reszty. Dzisiaj musimy spłacać dług wdzięczności przez pamięć o tych, którzy stali u podstaw tej wykonywalności naszej niepodległości. Oprócz pamięci sami mamy mieć taki sposób myślenia, by budować wspólny dom umiejętności życia w wolności i dobrowolnym przyjmowaniu ograniczeń na wzór Jezusa Chrystusa - pytał bp Zbigniew Kiernikowski.
Uroczystości towarzyszył chór katedralny. To z jego towarzyszeniem wszyscy zebrani w katedrze odśpiewali hymn Polski na początku liturgii.
2018.11.11 Hymn Polski w katedrze legnickiej
Jędrzej Rams