Odsłonięcie popiersia twórcy państwa polskiego było jedną z głównych uroczystości związanych ze stuleciem niepodległości.
Na zaproszenie władz miasta w uroczystościach wzięli udział m.in. żołnierze 23. Pułku Artylerii z Bolesławca, orkiestra górnicza Zakładów Górniczych "Rudna" oraz rekonstruktorzy historyczni na koniach.
Pierwszym elementem święta był uroczysty pochód na miejski rynek, pośrodku którego stoi kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. To tam odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, którą dla licznych wiernych, przedstawicieli samorządu, wojska, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych odprawił ks. Stanisław Łobodziec, proboszcz salezjańskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP.
Po Mszy św. odsłonięto uroczyście popiersie Józefa Piłsudskiego, twórcy odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego, marszałka Polski, zwycięzcy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Pomnik znajduje się niedaleko kościoła św. Józefa, na chocianowskim rynku. Jak mówi o swoim dziele Małgorzata Hejduk, autorka projektu - jej Piłsudski "jest młody i pełen energii w spojrzeniu, mimo surowości, jaki zawarła w jego postaci".
Ciekawa jest historia miejsca, na którym stanęło popiersie Marszałka. W latach 70. XIX w. stanął odsłonięto tam obelisk upamiętniający żołnierzy niemieckich poległych w wojnie francusko-pruskiej. Po ostatniej wojnie ten sam obelisk upamiętniał żołnierzy sowieckich. Po 1989 r. w tym miejscu układano płyty poświęcone pamięci walczących o niepodległość Polski oraz Sybiraków.
Uroczystości w Chocianowie i odsłonięcie popiersia marszałka Piłsudskiego były związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.