Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kto miłuje, ten śpiewa

Rok po obchodach 120. rocznicy poświęcenia kościoła ewangelickiego w Olszynie po raz pierwszy - dzięki współpracy stowarzyszenia, parafii i samorządu gminnego - zorganizowane zostały Olszyńskie Spotkania Chóralne.

W kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP wystąpiły chóry z Polski i Niemiec, prezentując swoje umiejętności, artystyczny kunszt oraz bogaty repertuar. Św. Augustyn w słynnych „Wyznaniach” pisał: „Coraz bardziej jednak skłaniam się do pochwalenia tego obyczaju, że śpiewa się w kościele, aby poprzez przyjemności uszu mogła słabsza dusza wznosić się do stanu pobożności”, a w innym miejscu stwierdził, że „jeśli kto miłuje, ten śpiewa”.

Z myślą, że śpiew jest znakiem radosnego wzruszenia serca, aby ci, którzy zbierają się w oczekiwaniu na przyjście swego Pana, wspólnie śpiewali psalmy, hymny i pieśni duchowe, po raz pierwszy odbyły się Olszyńskie Spotkania Chóralne. W kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254 wystąpiły dwa zespoły śpiewacze: Chór Męskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego Cechu Piekarzy i Rzeźników z Görlitz oraz Chór Ekumeniczny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang z Karpacza. 

- Nasz kościół to idealne miejsce, aby przeżywać nie tylko doświadczenie Boga, ale także, by poprzez muzykę chóralną i organową kontemplować sztukę i dać się zachwycić pięknem sztuki - stwierdził Zbigniew Madurowicz, prezes TMZO Olsna 1254. Olszyńskie Spotkania Chóralne otworzyli: ks. dziekan Bogusław Wolański i Zbigniew Madurowicz, a podsumowania dokonał burmistrz Olszyny Leszek Leśko. Całość poprowadził Artur D. Grabowski.

W trakcie koncertu można było usłyszeć utwory nawiązujące do chrześcijańskiej pobożności, ale także twórczości ludowej. Po raz pierwszy wybrzmiały piękne utwory Josepha Eichendorfa, wybitnego śląskiego poety, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta, św. Ignacego Loyoli czy Johna Newtona. Koncert był wyjątkowym wydarzeniem o charakterze ekumenicznym także dlatego, że wśród chórzystów znaleźli się zarówno katolicy, jak i ewangelicy. 

Warto przy tym wspomnieć, że Olszyna ma bardzo długie tradycje muzyczne. Jeszcze przed II wojną światową funkcjonowały tutaj chóry, orkiestry i zespoły kultywujące śląskie i niemieckie tradycje muzyczne. Po wojnie Polacy również stworzyli warunki do tego, by amatorski ruch muzyczny mógł się rozwijać. Wystarczy tu wspomnieć choćby orkiestrę Olszyńskich Fabryk Mebli czy Orkie-strę Reprezentacyjną Miasta i Gminy Olszyna, funkcjonującą do niedawna pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy