GN 42/2019 Archiwum

Zgromadzeni z Matką i nuncjuszem przejdź do galerii

Aż 4 tys. wiernych przybyło na wielką Pielgrzymkę Żywego Różańca do Krzeszowa.

Tradycyjnie w pierwszą sobotę października w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej spotykają się członkowie Żywego Różańca z całej diecezji. Jak często podkreśla ks. prał. Marian Kopko, kustosz sanktuarium i opiekun Żywego Różańca w diecezji legnickiej, jest to najbardziej rozmodlona z grup przybywających w ciągu roku do tego miejsca.

Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła aż 4 tys. osób. Przed Eucharystią wygłosił dla nich konferencję ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Co prawda, mówił głównie o freskach znajdujących się nad głowami pątników, ale odnosił je do historii zbawienia i roli Maryi. - Każda tajemnica Różańca, a za razem tajemnica Jezusa Chrystusa, Jego misja, której głównym punktem wyjścia jest grzech Adama i Ewy, obraca się wokół słów św. Pawła, który pisze: "Nie bierzcie wzoru z tego świata". Gdy bierzemy do ręki różaniec, mając świadomość, że jesteśmy potomkami Adama i Ewy, powstaje w nas pytanie, skąd mamy brać wzór, by doświadczać przedziwnego cudu życia jak Maryja, by doświadczyć działania Boga. Tym wzorem jest droga Jezusa, odkrywana w tajemnicach Różańca - mówił prelegent.

Głównym punktem modlitwy była Eucharystia. Przewodniczył jej abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Przy ołtarzu towarzyszyli mu m.in. bp Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Mendyk oraz bp Stefan Cichy, a także setka kapłanów.

Nuncjusz, widząc tak wielu pątników, zachęcał ich do wierności modlitwie różańcowej. - Cieszę się, że koronowana 21 lat temu przez św. Jana Pawła II ikona Matki Bożej zgromadziła tak wielu wiernych. Przybyliście dziękować za dobrodziejstwa i prosić o dalsze. Pragniemy uczcić Królową Różańca Świętego w liturgii i poprzez refleksję w samej modlitwie różańcowej. Dziś w tym krzeszowskim Wieczerniku Matka Jezusa prosi, podobnie jak w Pompejach czy w Fatimie, abyśmy codziennie modlili się Różańcem, tak jak czynił to św. Jana Paweł II - mówił hierarcha.

Na zakończenie liturgii nuncjusz apostolski przekazał pozdrowienia od papieża Franciszka, różaniec oraz błogosławieństwo. Wspomniał też, że gdy za miesiąc spotka się z papieżem, na pewno opowie mu o Pielgrzymce Żywego Różańca do Krzeszowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama