Tysiące pielgrzymów z dwóch diecezji wzięło udział w Mszy św. odpustowej w sanktuarium maryjnym w Grodowcu w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei było dziś miejscem spotkania wiernych z dwóch diecezji - zielonogórsko-gorzowskiej (na której terenie znajduje się sanktuarium) i legnickiej. Podział administracyjny tego regionu nie jest tożsamy z podziałem kościelnym. Dlatego sanktuarium w Grodowcu jest częstym miejscem pielgrzymek z miejscowości i parafii leżących w obu diecezjach.
Tej soboty do sanktuarium zmierzało kilka pielgrzymek: z Głogowa, Jerzmanowej, Grębocic (diec. zielonogórsko-gorzowska) oraz z lubińskiej parafii pw. św. Jana Bosko. Do Matki Bożej Jutrzenki Nadziei szły głównie całe rodziny z dziećmi.
II Pielgrzymka Rodzin wyruszyła do grodowieckiego sanktuarium najpierw autokarem, który dowiózł pątników do Rudnej, a później pieszo, przez Bytków, Krzydłowice i Grodziszcze do Grodowca (ok. 11 km).
Tego dnia kościół ozdobiły wieńce dożynkowe Roman Tomczak /Foto Gość Wśród pielgrzymów był m.in. ks. Marcin Kozyra z salezjańskiej parafii pw. św. Jana Bosko z Lubina. Przy ołtarzu był głównym celebransem. Asystowało mu kilkunastu kapłanów z parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i legnickiej.
Parafia w Grodowcu miała tej soboty swój odpust, przypadający co roku w drugą sobotę września, a w kalendarzu kościelnym - 8 września. W homilii ks. Kozyra wiele miejsca poświęcił postaci Maryi, którą Bóg wybrał do "noszenia w sobie światła".
- Kiedy ze sznura lampek wieszanych na choince wykręcimy jedną, całość przestaje działać. Przez grzech Adama i Ewy zgasła jedna z takich lampek. I co robi pan Bóg? Pan Bóg szuka pomysłu, jak naprawić ten łańcuch. I mówi: "Stworzę »lampkę«. Niepokalaną, czystą, świętą. Która będzie cały czas świecić". Ona nie będzie miała światła sama w sobie, ale będzie przechowywać Światłość świata - swojego Syna. I Pan Bóg wymyślił Maryję - mówił ks. Marcin.
W uroczystościach odpustowych w parafii pw. Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu wzięły udział tysiące wiernych, wśród nich m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych i wspólnot sołeckich, wspólnot parafialnych, pielgrzymi i harcerze ZHR.
Przed ołtarzem złożono wieńce dożynkowe, wykonane na odbywające się tydzień wcześniej w tym samym miejscu dożynki powiatowe.
W kościele w Grodowcu wierni czczą Najświętszą Maryję Pannę od XVII wieku Roman Tomczak /Foto Gość