GN 42/2019 Archiwum

Legnickie TPD podsumowało lato

W te wakacje oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizował wypoczynek letni dla ponad 800 dzieci z terenu subregionu legnickiego. Były spotkania z egzotycznymi gośćmi i atrakcyjne wyjazdy.

Dzieci wypoczywały w najatrakcyjniejszych miejscach Polski, m. in. w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Mrzeżynie, Sarbinowie, Kudowie-Zdroju, Karpaczu, Bukowcu i Warszawie. W tej liczbie mieszczą się także dwa turnusy rehabilitacyjno-lecznice dla 120 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z rodzicami lub opiekunami. 

Ponadto 40 dzieci pojechało na obozy młodzieżowe do Włoch. Prawie 200 dzieci skorzystało z tzw. małych form wypoczynku, organizowanych w ramach akcji „Lato w mieście”.

- Obok realizacji programów rekreacyjno-sportowych, typowo wypoczynkowych i krajoznawczych, staraliśmy się wyeksponować ważne wydarzenia historyczne, np. stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stulecie TPD, 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego czy 40-lecie pontyfikatu św. Jana Pawła II - wylicza Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego oddziału TPD.

Popularyzowano też sylwetki laureatów najsłoneczniejszego odznaczenia przyznawanego z inicjatywy dzieci - Orderu Uśmiechu, który nadawany jest od 50 lat.

- Najbardziej znanym i bliskim dzieciom i młodzieży kawalerem Orderu Uśmiechu był św. Jan Paweł II. To jego pamięci poświęcono organizowane na większości turnusów "Wieczory Wspomnień". Przypominaliśmy, że jest to postać bliska legniczanom - jako honorowy obywatel Legnicy oraz papież, który ponad 21 lat temu odwiedził Legnicę. Tu też znajduje się jego pomnik - przypomina prezes.

Podczas jednego ze spotkań na kolonii w warszawskim Centralnym Ośrodku Rehabilitacji, Opieki i Edukacji TPD „Helenów”, z młodzieżą spotkał się Marek Michalak, rzecznik praw dziecka i jednocześnie kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. 

Rzecznikowi towarzyszyła s. Angelika Tabuła MSF, od 20 lat katechetką i nauczycielką w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zambii. S. Angelika przebywała w Polsce z okazji 50-lecia Orderu Uśmiechu, którego jest laureatem. Na spotkaniu obecny był też o. Gift Chileshe, franciszkanin konwentualny, również  z Zambii.

- Warto dodać, że w Warszawie wraz z legniczanami przebywała kilkunastoosobową grupa dzieci z Drohobycza, miasta partnerskiego Legnicy. Byli to członkowie Zespołu Artystycznego „Odrodzenie”. Podczas wieczoru pamięci zespół zaprezentował nam ulubione pieśni św. Jana Pawła II -„Barkę”, „Ojcze Abba”, „Polskie Kwiaty” i „Czarną Madonnę - informuje Kazimierz Pleśniak.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama