W te wakacje oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizował wypoczynek letni dla ponad 800 dzieci z terenu subregionu legnickiego. Były spotkania z egzotycznymi gośćmi i atrakcyjne wyjazdy.
Dzieci wypoczywały w najatrakcyjniejszych miejscach Polski, m. in. w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Mrzeżynie, Sarbinowie, Kudowie-Zdroju, Karpaczu, Bukowcu i Warszawie. W tej liczbie mieszczą się także dwa turnusy rehabilitacyjno-lecznice dla 120 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z rodzicami lub opiekunami.
Ponadto 40 dzieci pojechało na obozy młodzieżowe do Włoch. Prawie 200 dzieci skorzystało z tzw. małych form wypoczynku, organizowanych w ramach akcji „Lato w mieście”.
- Obok realizacji programów rekreacyjno-sportowych, typowo wypoczynkowych i krajoznawczych, staraliśmy się wyeksponować ważne wydarzenia historyczne, np. stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stulecie TPD, 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego czy 40-lecie pontyfikatu św. Jana Pawła II - wylicza Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego oddziału TPD.
Popularyzowano też sylwetki laureatów najsłoneczniejszego odznaczenia przyznawanego z inicjatywy dzieci - Orderu Uśmiechu, który nadawany jest od 50 lat.
- Najbardziej znanym i bliskim dzieciom i młodzieży kawalerem Orderu Uśmiechu był św. Jan Paweł II. To jego pamięci poświęcono organizowane na większości turnusów "Wieczory Wspomnień". Przypominaliśmy, że jest to postać bliska legniczanom - jako honorowy obywatel Legnicy oraz papież, który ponad 21 lat temu odwiedził Legnicę. Tu też znajduje się jego pomnik - przypomina prezes.
Podczas jednego ze spotkań na kolonii w warszawskim Centralnym Ośrodku Rehabilitacji, Opieki i Edukacji TPD „Helenów”, z młodzieżą spotkał się Marek Michalak, rzecznik praw dziecka i jednocześnie kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Rzecznikowi towarzyszyła s. Angelika Tabuła MSF, od 20 lat katechetką i nauczycielką w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zambii. S. Angelika przebywała w Polsce z okazji 50-lecia Orderu Uśmiechu, którego jest laureatem. Na spotkaniu obecny był też o. Gift Chileshe, franciszkanin konwentualny, również z Zambii.
- Warto dodać, że w Warszawie wraz z legniczanami przebywała kilkunastoosobową grupa dzieci z Drohobycza, miasta partnerskiego Legnicy. Byli to członkowie Zespołu Artystycznego „Odrodzenie”. Podczas wieczoru pamięci zespół zaprezentował nam ulubione pieśni św. Jana Pawła II -„Barkę”, „Ojcze Abba”, „Polskie Kwiaty” i „Czarną Madonnę - informuje Kazimierz Pleśniak.