GN 42/2019 Archiwum

Kolejne miasto otrzymuje święty patronat

- Św. Jadwiga ufundowała oba nasze kościoły. Większość infrastruktury w gminie powstała w czasie panowania jej męża - tłumaczy burmistrz Wlenia. W połowie września miasto oficjalnie przyjmie patronat świętej.

Starania o nadanie Wleniowi patronatu św. Jadwigi rozpoczęły się niemal dokładnie dwa lata temu, od wrześniowej uchwały Rady Miejskiej.

Przypomniano wtedy, że księżna „(...) prezentując w swym życiu takie cechy jak sprawiedliwość, skromność, pracowitość, dbałość o dobro wspólne, niesienie pomocy ubogim, chorym wywarła wielki wpływ na życie społeczne Wlenia, stając się ikoną i symbolem”.

Patronat nad działaniami wleńskiego samorządu wzięli wkrótce wojewoda dolnośląski oraz marszałek województwa, a formalności związane z przekazaniem niezbędnych dokumentów do Watykanu przygotowała Legnicka Kuria Biskupia.

Wystarczyły dwa lata, aby pragnienia mieszkańców Wlenia skrystalizowały się w postaci dekretu Stolicy Apostolskiej ustanawiającego św. Jadwigę Śląską ich patronką.

- To wcale nie jest aż tak skomplikowane. Jeśli przedstawienie kandydata na patrona jest jednoznaczne, to Stolica Apostolska stosunkowo łatwo to akceptuje i wyraża zgodę - mówił po sesji Rady Miejskiej w Karpaczu bp Zbigniew Kiernikowski, kiedy w sierpniu miasto otrzymywało patronat św. Wawrzyńca. 

Jak zapewniają wleńscy samorządowcy, postać św. Jadwigi Śląskiej jest kluczowa dla budowania średniowiecznej historii Polski, Śląska, jak również samego Wlenia. Dlatego wymaga podkreślenia.

- Objęcie miasta patronatem ma na celu m.in. propagowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej przez odniesienia do postaci św. Jadwigi Śląskiej, która związana była z historią Wlenia, będąc małżonką księcia Henryka Brodatego, który nadał Wleniowi prawa miejskie w roku 1214 - tłumaczy Artur Zych, burmistrz Wlenia.

- Dzięki temu tworzymy naszą lokalną tradycję, nawiązujemy do historii, a dla ludzi wierzących jest to akt oddania się w opiekę świętej, która jest wyjątkową postacią nie tylko dla Polaków, ale także dla Czechów i Niemców - dodaje.

Uroczystości nadania patronatu zaplanowano na 14 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama