Przez tydzień filharmonicy hamburscy razem ze studentami poznańskiej Akademii Muzycznej będą ćwiczyli i kontemplowali Pasję wg. św. Jana. Miejscem spotkania będzie teren byłego Stalagu VIII A.
Spotkanie odbędzie się auspicjami Akademii Chóru Europejskiego (Europa Chor Akademie). Założenia organizatorów są ambitne: z miejsca, gdzie podczas II wojny światowej był niemiecki obóz dla jeńców wojennych z różnych stron Europy, stworzyć przy pomocy muzyki platformę pojednania narodów Europy „w trudnych politycznie czasach”.
- W Görlitz-Zgorzelcu, gdzie ponad 70 lat temu przedefiniowano pojęcia wschód i zachód a z jednego miasta powstały dwa, goście i uczestnicy „Europa Chor Akademie” zajmą się nie tylko wspólnym wykonaniem wielkiego dzieła Jana Sebastiana Bacha, ale również teologicznymi i muzycznymi aspektami tego wielkiego dzieła oraz rolą solistów, chóru i orkiestry - informuje Liliana Brendzel z biura organizatorów.
Od piątku, 24 sierpnia, Pasję wg. św. Jana próbować będą wspólnie muzycy Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej, studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz młodzi stypendyści uczestnicy „Europa Chor Akademie” z Węgier, Hiszpanii, Niemiec i krajów bałtyckich.
W zbudowanej w ten sposób nowej „akademii chóralno-orkiestrowej” Pasja będzie opracowywana przez liderów głosu symfonicznego i ich młodszych stypendystów wraz z europejskimi młodymi talentami ”Europa Chor Akademie”. W jaki sposób?
- Będziemy zastanawiać się np. jak możemy dziś zrozumieć Bacha? Jak uczynić z niego „naszego”, wspólnego Bacha? Czy istnieje stylistyczna różnica między muzyką sakralną a świecką? I co łączy Pasję na przykład z Dreznem 1945, Coventry 1940 (oba miasta zostały zniszczone w wyniku bombardowań lotniczych) i dzisiejszymi ruchami migracyjnymi w Europie? - tłumaczy Liliana Brendzel. Na zakończenie wspólnej pracy odbędą się trzy wydarzenia skierowane bezpośrednio do publiczności.
- W historycznie znaczącym miejscu - na terenie Stalagu VIII A, w którym francuski kompozytor Olivier Messiaen w roku 1941 skończył komponować i po raz pierwszy wykonał „Kwartet na koniec czasu” - przygotowaliśmy trzy niezwykłe wieczory. Drugiego września muzycy zagrają wprowadzenie do Pasji wg. św. Jana.
Dwa kolejne wieczory, 3 i 4 września, przebiegną pod znakiem prezentacji wyników pracy akademii w dialogu z publicznością. Podczas tych dwóch koncertów z komentarzem przedstawimy naszym gościom najpiękniejsze momenty z mistrzowskiego dzieła Bacha. Pytania mile widziane - zapewnia przedstawicielka organizatorów.
Spotkanie muzyczne w Stalagu VIII A będzie jednocześnie nowym rozdziałem dla założonego w 1997 r. Europa Chor Akademie - jego siedziba zostanie oficjalnie przeniesiona do Görlitz.
- Wspólna praca „Europa Chor Akademie” i symfoników hamburskich jest zorientowana na europejskość, na ożywienie i zaprezentowanie w wyrazisty sposób naszej wspólnej tożsamości kulturowej. Przeniesienie do Görlitz założonej w 1997 roku przez prof. Josharda Dausa Akademii jest więc czymś więcej niż tylko kolejnym ambitnym projektem kulturalnym w wiekowym mieście nad Nysą. Jest bowiem zarówno historycznym wyzwaniem i jak i szansą stulecia - uważa Liliana Brendzel.
Ważnym elementem realizacji całej koncepcji jest również szybka renowacja Stadthalle Görlitz (Hali Miejskiej), która może ponownie stać się jedną z najważniejszych sal koncertowych w Niemczech jako „Via Regia Konzerthalle” (tytuł roboczy). W miesiącach miałyby się tu w przyszłości odbywać kilkutygodniowe festiwale muzyczne o zasięgu europejskim.
Pasja według św. Jana (wcześniejsza) to jedna z dwóch pasji autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, jakie zachowały się w całości. Powstała na zamówienie rady miejskiej w ostatnim okresie twórczości kompozytora, kiedy zajmował stanowisko kantora przy kościele pw. św. Tomasza w Lipsku. Jej premiera odbyła się w Wielki Piątek 1724 r. w kościele św. Mikołaja. Przed następnym wykonaniem dzieła w 1727 r. Bach opracował ją na nowo i ta wersja wykonywana jest do dzisiaj.