Św. Wawrzyniec, opiekun ratowników sudeckich, goprowców i ubogich, został dziś oficjalnie ogłoszony przez władze Karpacza patronem miasta.
W specjalnie zaaranżowanej auli Szkoły Podstawowej im. Ratowników Górskich odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Miała tylko jeden punkt - głosowanie nad projektem uchwały o nadaniu miastu patronatu. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
- Mnie, jako biskupa, bardzo cieszy, że jest to właśnie święty, który - jak było przedstawione w uzasadnieniu - potrafił administrować. I docenić, uwypuklić ten styk rzeczywistości strukturalnej, jaką było wówczas papiestwo i jego służba diakońska, z tym, co można nazwać przedmiotem służby instytucjonalnej. A więc wszystkimi potrzebującymi, w szczególności ubogimi. I zapewne nie tylko ubogimi w sensie materialnym, ale także ubogimi pod względem perspektywy życia - mówił bp Zbigniew Kiernikowski.
Jeszcze przed południem uroczystości nadania Karpaczowi patronatu św. Wawrzyńca przeniosły się do parku miejskiego, gdzie obyła się Msza św., której przewodniczył ordynariusz legnicki, a w której wzięli liczny udział księża z kilku dekanatów oraz mieszkańcy Karpacza oraz turyści. - Patronat dla miasta nie jest po to, żeby mieć jakiś emblemat. Dla nas, wierzących, jest to uobecnianie. Wołanie o to, żeby w nas się dokonywało to, co się stało w tym świętym patronie. A więc także modlitwa, prośba o to, byśmy umieli z tego korzystać - mówił w homilii bp Zbigniew Kiernikowski..
Nadanie patronatu Karpaczowi to konsekwencja starań, jakie władze samorządowe i kościelne czyniły od kilku lat. Nabrały one rumieńców po przegłosowanie tzw. uchwały intencyjnej 31 lipca 2016 r.
Dekret Stolicy Apostolskiej nadający Karpaczowi patronat św. Wawrzyńca. Roman Tomczak /Foto Gość
Św. Wawrzyniec, patron m.in. przewodników górskich i goprowców, od ponad trzystu lat ma swoje miejsce w kulturze i tradycji Karpacza. Kaplica jego imienia znajduje się na szczycie Śnieżki, najwyższej góry Karkonoszy.
U stóp kaplicy od wielu lat w dniu wspomnienia liturgicznego św. Wawrzyńca, spotykają się ludzie gór, aby wspólnie uczestniczyć w uroczystej Mszy św., sprawowanej na przemian przez polskich i czeskich biskupów.
Cały artykuł w najbliższym, 34. numerze "Gościa Legnickiego".