Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Godzina W w diecezji

Manifestacje, wiece, wernisaże, rekonstrukcje, Msze św. - Polska pamiętała o 74. rocznicy powstania warszawskiego.

W Kamiennej Górze – na Rondzie Niepodległości, przy wjeździe do centrum handlowego – po raz kolejny hołd powstańcom warszawskim oddali lokalni patrioci. Jak co roku ruch na rondzie został wstrzymany o godz. 17. Młodzi ludzie odpalili race i okrzykami: „Chwała bohaterom!” uczcili uczestników ostatniego polskiego zrywu narodowego. Na ogrodzeniu przy rondzie można było obejrzeć zdjęcia o tematyce powstańczej.

W legnickiej Akademii Rycerskiej odbył się wernisaż fotografii powstańczej Zbigniewa Grochowskiego. Ten powstaniec warszawski, członek Szarych Szeregów i AK, który pierwszy miesiąc powstania warszawskiego spędził na Starym Mieście. Po upadku Starówki trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie. Od lat 50. ubiegłego wieku mieszka w Legnicy.

W Jaworze patrioci spotkali się jak co roku na miejskim rynku. Lubańskie uroczystości odbyły się w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji narodowych bohaterów.

W Zgorzelcu składano kwiaty i wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy kościele pw. św. Bonifacego.

W górniczym Lubinie patrioci spotkali się przy murze na Wzgórzu Zamkowym, gdzie zamontowane są tablice poświęcone m.in. Armii Krajowej. Adam Myrda, starosta lubiński, podkreślał, jak ważnym wydarzeniem dla naszej historii było powstanie warszawskie. – Pokazuje ono, jak mocno chcieliśmy być wolni i co byliśmy w stanie zrobić, żeby tę wolność choć na chwilę odzyskać. Trzeba o tym mówić jak najczęściej i pamiętać o bohaterach powstania, bo ci ludzie, walcząc o wolną Polskę, myśleli właśnie o nas, a dziś my, którzy tę wolność mamy, powinniśmy pamiętać o tych, którzy ją dla nas krwią zdobywali – mówił.

W Polkowicach członkowie Stowarzyszenia „Victoria” zorganizowali w swojej siedzibie wystawę sprzętu wojskowego i umundurowania z okresu powstania warszawskiego. Jak mówili, prezentacja skierowana była głównie do dzieci i młodzieży. Przed rokiem „Victoria” zorganizowała w parku festyn patriotyczny, którego elementem był m.in. wojskowy tor przeszkód dla dzieci.

Wszędzie tam, gdzie było to możliwe, w uroczystościach brali udział kombatanci, uczestnicy powstania, żołnierze Armii Krajowej. We wszystkich miastach diecezji o godzinie W zawyły syreny, przechodnie zatrzymywali się oddając hołd bohaterom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy