W ołtarzu głównym bogatyńskiej świątyni umieszczono relikwie trzech świętych męczenników.
W sobotę 21 lipca w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni bp Zbigniew Kiernikowski uroczyście umieścił w głównym ołtarzu relikwie trzech męczenników – św. Urszuli (żyła w IV wieku w Kolonii), św. Karola Lwanga (zamordowany 1886 r. w Ugandzie) oraz bł. ks. Ruperta Meyera SJ (zmarł w 1945 r. w Niemczech).
Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim modlili się m.in. ks. Jan Dochniak, ks. Leopold Rzodkiewicz i ks. Robert Serafin, były proboszcz tutejszej parafii.
- Liturgia stawia dzisiaj w centrum Chrystusa- Pasterza, tego który prowadzi owce. Gromadzenie owiec dokonywało się przez całe wieki przez pośredników, którzy jako świadkowie na drogach historii, gromadzili owce w imię Jezusa. Myślę tutaj o tych, których relikwie tutaj zostały umieszczone w ołtarzu. Świętą Urszulę, św. Karola Lwanga czy bł. ks. Ruperta. Dzisiejsza liturgia pozwala nam wgłębić się to, czym jest to pasterzowanie – mówił hierarcha. – Chodzi o gotowość na złożenie ofiary z siebie. Gdy wkładamy relikwie męczenników, znaków, że prawda w Jezusa jest autentyczną prawdą, wyznajemy, że gromadzenie się tej wspólnoty parafialnej musi mieć w swoim centrum gotowość do składania ofiary z siebie samego - dodał bp Zbigniew Kiernikowski.
Zwyczaj umieszczania relikwii pochodzi z czasów pierwszych wieków chrześcijaństwa. W komentarzu do liturgii pojawiło się wyjaśnienie tej czynności: „W ten sposób zostanie zaznaczone, że wszyscy, którzy są ochrzczeni w śmierci Chrystusa, a przede wszystkim ci, którzy przelali krew dla Pana, uczestniczą w męce Chrystusa. Składanie relikwii pod ołtarzem, na którym sprawuje się Eucharystię, jest starożytną tradycją. Jednak cała godność ołtarza wypływa stąd, że jest on stołem Pańskim. Dlatego ciała Męczenników nie dodają chwały ołtarzowi, lecz raczej ołtarz podkreśla godność męczeńskiej ofiary Świętych, gdyż męczeńska ofiara członków Kościoła bierze swój początek z ofiary Jezusa Chrystusa. Ksiądz Biskup, po otrzymaniu relikwii od diakona, złoży je w mensie ołtarza, po czym powróci na katedrę. Podczas wykonywania Psalmu 15 relikwie zostaną zamurowane w ołtarzu. Do momentu powrotu Księdza Biskupa na katedrę wszyscy zachowuje-my postawę stojącą.”