Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kolejny wstrząs w kopalni miedzi. Tym razem sprowokowany

Dziś o 5.31 nad ranem wstrząs geologiczny o sile górniczej "ósemki" zakołysał Zagłębiem Miedziowym.

Epicentrum wstrząsu miało miejsce na oddziale górniczym G-7 kopalni Rudna Główna k. Polkowic. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KGHM, do której należy ta kopalnia, wstrząs miał charakter prowokowany.

- W rejonie zagrożenia nie było żadnego z pracujących na dole górników. Nie przeprowadzono akcji ratowniczej - zapewnia Jarosław Twardowski.

Jak oceniają mieszkańcy Polkowic, wstrząs miał niezwykły przebieg - chybotanie budynków na powierzchni było znacznie dłuższe niż w innych tego typu przypadkach.

Wskaźniki pomiarowe odnotowały, że była to tzw. ósemka w dziesięciostopniowej skali górniczej. Wstrząs i wywołane nim kołysanie odczuli mieszkańcy wielu miejscowości na terenie Zagłębia Miedziowego, m.in. Polkowic, Lubina, Głogowa i Chocianowa.

Do prowokowanych wstrząsów górotworu doprowadza się profilaktycznie w sytuacji, kiedy naprężenie podziemnych skał może zagrażać niekontrolowanym zawalaniem się nieczynnych wyrobisk, tzw. zrobów.

Akcje takie przeprowadza się kilka razy w roku, w zależności od postępów eksploatacji górniczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL