Nowy numer 11/2024 Archiwum

Tu zawsze byliśmy wolni!

Hasło tegorocznej pielgrzymki odwołuje się do Jasnej Góry, Ducha Świętego i rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym roku Piesza Pielgrzymka Legnicka odbędzie się po raz 26. Rozpocznie się 29 lipca, a zakończy 7 sierpnia Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Do przejścia będzie ok. 250 km. Najdłuższy etap dzienny będzie miał 36 km. Najwięcej do pokonania będą mieli pielgrzymi ze Zgorzelca, którzy ruszają już 25 lipca i dorzucają w drodze do Legnicy dodatkowe 100 km marszu. To sporo, dlatego może warto wyjąć z szafy sportowe buty i rozchodzić je do czasu rozpoczęcia pielgrzymki.

Tematem przewodnim wędrówki do Jezusa przez Maryję będą słowa: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Jest to cytat z homilii św. Jana Pawła II. Słowa te padły właśnie na Jasnej Górze podczas jego I pielgrzymki do ojczyzny.

- Wszystkie drogi duchowe prowadzą do duchowej stolicy naszego narodu, czyli na Jasną Górę. A tam zawsze byliśmy wolni! Jestem z pokolenia, które w latach 80. XX wieku wędrowało z Wrocławia na Jasną Górę. Wówczas za posiadanie plakietki z napisem: „Nie ma wolności bez Solidarności” milicja zatrzymywała i spisywała. Na pielgrzymce jednak czuliśmy się wolni. Od tamtych chwil przeszliśmy długą drogę jako naród i katolicy. Trzeba czegoś więcej niż tylko samych plakietek. Chodzi o odszukiwanie prawdziwej treści tego, czym jest prawdziwa wolność, do której wyswobodził nas Chrystus. I takie zadanie stoi w tym roku przed nami - mówi ks. dr Mariusz Majewski, główny przewodnik PPL.

- Nie ma wolności bez Ducha Świętego. Ludzie często przywołują znany im fragment z homilii św. Jana Pawła II z placu Zwycięstwami, czyli słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Tylko co to znaczy? Duch Święty przemienia wewnętrznie tego, kto się na Niego otworzy. Pielgrzymka jest drogą wiary otwierania się na łaskę Boga. Przemiana, czyli polska Kana Galilejska, jaką jest Jasna Góra, w tym człowiekowi pomaga - dodaje kapłan.

Każdy dzień wędrówki będzie miał innego patrona. Będą to Polacy, którzy są kojarzeni z wolnością wewnętrzną oraz starający się o wolność narodu. Każdy dzień będzie miał swojego patrona. Będą to św. Wojciech, św. bp Stanisław, św. Andrzej Bobola, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. Honorat Koźmiński i św. bp Zygmunt Szczęsny-Feliński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.