Nowy numer 46/2019 Archiwum

Minerały tu, minerały tam...

Kilkanaście tysięcy odwiedzających, zadziwiające ekspozycje i znani w świecie mineralogii wystawcy. Na mapie imprez geologicznych Dolnego Śląska zadebiutował Sudecki Festiwal Minerałów (SFM).

Jak informuje Anna Łagowska z Łużyckiego Centrum Rozwoju, współorganizatora SFM, przez cztery weekendowe dni sale lubańskiego muzeum zwiedziło ok. 12 tys. osób. Było w czym wybierać.

- Osiem wystaw specjalnych i 20 konkursowych. Samorodek złota, rzadkie agaty z kolekcji Dietricha Mayera czy minerały zestawione z odpowiadającymi im wizualnie owadami - wylicza.

Giełdę minerałów i biżuterii zorganizowano na rynku. W sali konferencyjnej w sukiennicach - wykłady, na których można było poznać zaawansowane zagadnienia obróbki minerałów, badania ich składu nowoczesną technologią XRF czy wykonywania profesjonalnych fotografii okazów.

Przeprowadzono także kilka konkursów i turniej płukania złota dla najmłodszych. Nagrodę jury za najlepszą wystawę w kategorii „Minerały Świata” odebrał Emmanuele Marini za ekspozycję „Italian Classics”.

W kategorii „Minerały Polski” nagrodzono Bartosza Pieterka i Mateusza Szczepanika za „Okazy mineralogiczne jako zapis polskiego górnictwa”. Najwięcej głosów w konkursie publiczności zdobyła Joanna Gajowniczek-Praszkier za wystawę „Rozmiar ma znaczenie”.

- Organizacyjnie było to trudne do skoordynowania przedsięwzięcie. Dlatego cieszę się, że wszystko przebiegło płynnie - podsumowuje Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu odbył się po raz pierwszy. Dotąd jednymi tak dużymi targami geologicznymi było Lwóweckie Lato Agatowe - impreza z ponad dwudziestoletnim stażem. Obie odbyły się w ten sam weekend (13-15 lipca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama