Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bez spisu treści, ale z przypisami

– Prezentujemy rzeczy niepublikowane, wygrzebane w archiwach – mówi autor.

Krystian Michalik, dzisiaj brat Wawrzyniec, przez wiele lat oprowadzał turystów po zakamarkach sanktuarium Matki Bożej Krzeszowskiej. Teraz postanowił podzielić się tym, co wie o tym obiekcie – a zna go na wylot – z jeszcze szerszym gronem turystów i pielgrzymów, wydając książkę.

– Takie było zapotrzebowanie rynku. Dotychczas nie powstało grubsze, porządniejsze opracowanie historii krzeszowskiego opactwa – twierdzi br. Wawrzyniec. – Albumów powstało całe mnóstwo, ale w nich nacisk jest kładziony na fotografie, a nam zależało na porządnie opracowanym tekście. Owszem, są fachowe opracowania, ale to dzieła traktujące sanktuarium pod jednym kątem, np. opisujące rzeźbę, malarstwo czy organy. Ostatni taki wielki przewodnik to dzieło śp. prof. Henryka Dziurli z 1974 roku. Uważa, że jego książka okaże się niezbędnikiem nie tylko dla miłośników Krzeszowa, ale także np. dla przewodników sudeckich, choć – jak przyznaje – tematu nie wyczerpał. – Żeby spisać wszystko, czego można się dowiedzieć o opactwie, trzeba by wielu takich tomów. To przewodnik, nie książka naukowa, mimo że posiada cały aparat naukowy, jako że zawiera aż 350 przypisów. Ma lepiej pokazać całe byłe opactwo benedyktynów i cystersów – mówi br. Wawrzyniec. – Powstawała przez wiele lat. Stan zamknięcia to wrzesień 2016. Najpierw spisałem to, co wiedziałem i o czym opowiadałem innym. Następnie książka zaczęła obrastać w to, co z czasem znajdowałem w archiwach. Potem wyciąłem takie fragmenty, które uważam, za mało interesujące. Bo kto by chciał wertować informacje o każdej z 50 figur w kościele? – śmieje się br. Wawrzyniec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL