Lubań rzuca rękawicę Lwówkowi

Dwie największe w Polsce imprezy dla miłośników geologii odbędą się w tym samym czasie. I to 30 km od siebie.

Lwóweckie Lato Agatowe będzie miało w tym roku swoje 21. wydanie. To najpopularniejsze i największe, jak dotąd, święto kamieni szlachetnych w Polsce, znane na niemal wszystkich kontynentach.

Na lwóweckim rynku co roku pojawiają się wystawcy z Europy, obu Ameryk, Rosji, a nawet Australii. W tym roku Lwówek będzie miał groźnego rywala. Beniaminkiem mineralogicznej ekstraklasy chce zostać Lubań. I to od razu z przytupem.

- Połączymy odkrywanie skarbów ziemi i cieszenie się ich pięknem z doskonale zorganizowaną rozrywką dla rodzin - zapowiedział na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Całość ma się nazywać: Sudecki Festiwal Minerałów i zgromadzić najważniejszych wystawców z całego świata. Aby słowom dodać materialnego ciężaru, na tej samej konferencji zaprezentowano próbkę tego, co będzie można zobaczyć na lubańskim festiwalu.

- Złoto, które pojawi się podczas festiwalu, to sztabki, a także bryły w formie krystalicznej. Ich niebywały kształt oraz uroda naprawdę cieszą oko. Złoto zazwyczaj występuje w formie mikrokrystalicznej, czyli są to niewidoczne gołym okiem wpryski w innych minerałach. Tak, jak na przykład w polskich kopalniach miedzi.

- Złoto widoczne gołym okiem jest niezwykle rzadkie, a jeszcze rzadsze jest złoto w postaci krystalicznej, którego przykłady będzie można zobaczyć podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów - wyjaśniał na konferencji Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”, współorganizator festiwalu mineralogicznego w Lubaniu. Miasto stawia także na rodzinny charakter swojej imprezy. 

- W jednym miejscu zorganizujemy wielką giełdę minerałów i biżuterii. Będzie możliwość poszukiwania, odkrywania i dotykania nauki. Minikopalnie dla dzieci z prawdziwymi okazami do znalezienia i zabrania ze sobą, wycieczki, pokazy, warsztaty. 20 wystaw na światowym poziomie, w tym „Gorączka Złota”, prezentująca kilkukilogramowe samorodki tego kruszcu, „Latające Klejnoty” zestawiające barwy minerałów z barwami egzotycznych owadów oraz przekrój minerałów od Maroka przez Włochy po Ślężę - wylicza jednym tchem Joanna Rycerz z Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu.

 W tym samym czasie na rynku w Lwówku Śląskim ma się odbywać m.in. Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, wystawa „Wielka czwórka w świecie biżuterii”, parada poszukiwaczy skarbów, a dla rodzin - możliwość własnoręcznego poszukiwania skarbów. Niemal kalka tego, co zorganizuje w tym samym czasie Lubań. Tylko kto od kogo przekalkował?

Spór o prawo do posługiwania się terminem największej mineralogicznej imprezy w Polsce (taki napis widnieje na oficjalnym plakacie Lwówka Śl.) trwa nie tylko pomiędzy samorządami, ale także miłośnikami szlachetnych kamieni. Oba miasta będą się musiały podzielić wystawcami. Część już zapowiedziała przyjazd do Lubania, część nie wyobraża sobie innego miejsca niż Lwówek.

Lwóweckie Lato Agatowe ma swój biogram w Wikipedii, za to imprezie lubańskiej patronuje nie byle kto, bo Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi (PTPNoZ), a na konferencji prasowej pojawił się okaz złotego samorodka za 300 tys. zł prosto z USA.

T. Praszkier, który na konferencji w ubiegłym roku zachęcał do wyboru Lubania, a nie konkurencyjnego Lwówka, przez szereg lat współtworzył Lwóweckie Lato Agatowe. Rozstanie z Lwówkiem spowodowane było m.in. różnicami w postrzeganiu charakteru tego święta przez władze Lwówka i reprezentowane przez T. Praszkiera stowarzyszenie.

„Przez kilkanaście lat partycypowaliśmy w kosztach Lwóweckiego Lata Agatowego w kwotach od 20 do 80 tys. Mieliśmy prawo żądać, żeby było w nim więcej merytoryki niż waty cukrowej” - wyjaśniał przed rokiem T. Praszkier. Chodziło o występy estradowe, które były częścią święta. Jednak podtytuł premierowego Sudeckiego Festiwalu Minerałów brzmi: „Minerały i zabawa”. Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego, zarzuca więc T. Praszkierowi rozmijanie się z prawdą.

- W tym roku jednocześnie z Sudeckim Festiwalem Minerałów odbędzie się „Lawa”, czyli lubańskie święto muzyki, które będzie obfitować w różne gatunki muzyczne. Usłyszymy m.in. hity zespołu The Beatles - informuje Bartosz Kuświk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.

Kto wygra tę bitwę na minerały, przekonamy się empirycznie w najbliższym czasie. Ważniejsze od tego wydaje się pytanie, czy środowisku miłośników minerałów zależy na - jawnym już - konflikcie pomiędzy oboma miastami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..