GN 42/2019 Archiwum

To wspólne dziedzictwo

Gmina Polkowice, jeden z najbogatszych w Polsce samorządów, przeznaczyła 1,3 mln zł na remont najstarszej świątyni w mieście.

Kościół pw. św. Michała Archanioła datowany jest na początku XIV w., choć są przesłanki, że w tym miejscu istniała wcześniejsza, drewniana budowla. Przez wieki przechodził zmienne koleje losu. Był trzykrotnie zajmowany przez protestantów, by na koniec w XIX w. ostatecznie powrócić do prawowitych właścicieli. 

Nie posiada wybitnych walorów architektonicznych (dominuje barok) ani szczególnie cennych dzieł sztuki. Za to ma szczęście do opiekunów, zarówno świeckich, jak i duchownych. Ci świeccy niedawno uchwalili przekazanie rekordowej kwoty 1,3 mln zł na gruntowny remont świątyni. 

- W naszej gminie pozostało niewiele zabytkowych obiektów, dlatego z ogromną pieczołowitością dbamy o dziedzictwo kulturowe naszej ziemi - mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. - Zabytki sakralne są jednymi z nielicznych śladów bogatej historii regionu, jakie przetrwały wojenne pożogi. Dlatego dziękuję radnym, że postanowili zadbać w imieniu mieszkańców o nasze wspólne dobro - dodaje Wabik. 

Dzięki tym środkom prace ruszyły z kopyta i objęły cały kościół – od piwnic po wieżę, z wnętrzami włącznie. 

- Budynek miał problem z wilgocią, ale dzięki dotacji pozbędziemy się kłopotów z wilgotnością murów. Robimy pełne odwodnienie z nowym orynnowaniem, skuwamy stare tynki wewnątrz i na zewnątrz kościoła, kładziemy instalacje przeciwpożarowe i alarmowe. Kościół będzie nie do poznania - informuje ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz.

Ale pieniądze na remont kościoła św. Michała to nie wszystko, co radni uchwalili dla ratowania sakralnej spuścizny regionu. Na tej samej sesji zdecydowali, że 160 tys. zł otrzyma parafia św. Michała Archanioła w Sobinie na remont zabytkowego kościoła w Jędrzychowie, a 150 tys. zł zostanie przeznaczonych na remont kościoła pw. św. Barbary w Żelaznym Moście. Zakończenie robót w kościele św. Michała w Polkowicach planowane jest przed końcem roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama