Nowy numer 41/2019 Archiwum

Remont po 107 latach

Z wnętrza kościoła parafialnego pw. św. Rodziny zniknął ołtarz. Rozebrała go część po części ekipa wyspecjalizowanych pracowników pod okiem historyka sztuki Marii Lelek.

To ta sama historyk sztuki, która pracowała m.in. przy renowacji zabytków z bazyliki w Krzeszowie. Jak wyjaśnia ks. Andrzej Wilczyński, proboszcz w Gostkowie, barokowy ołtarz od dawna wymagał już gruntownego remontu.

- Naruszył go ząb czasu. Wyblakły złocenia na liściach, złuszczyła się farba na postaciach apostołów, zgniła podstawa ołtarza. Ale przede wszystkim ratowania wymagał obraz Świętej Rodziny - informuje.

Przy demontażu obrazu z tyłu odkryto inskrypcję. Informuje ona, że ostatniej renowacji barokowego dzieła dokonał w 1911 r. mistrz malarski z Kamiennej Góry. Teraz drewniane części ołtarza i obrazy powędrowały do renowacji.

- Części ozdobne oraz figury świętych Piotra, Pawła i Jana Nepomucena do pracowni w Krzeszowie, a obrazy - do krakowskiego atelier Marii Lelek - informuje Grzegorz Żurek, wiceprzewodniczący Rady Parafialnej w Gostkowie.

W tym samym czasie rozpoczęły się prace przy remoncie elewacji kościoła w Gostkowie oraz remont elewacji wieży przy kościele filialnym w Jaczkowie.

Renowacja barokowych dzieł sztuki z Gostkowa potrwa do jesieni. Jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowiźnie Fundacji KGHM Polska Miedź. Na październik zaplanowano ponowne uroczyste poświęcenie ołtarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL