Księża z diecezji legnickiej szkolą się, jak pomóc osobom uzależnionym i współuzależnionym.
W Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy księża z całej diecezji legnickiej przeszli szkolenie na temat uzależnień. Głównym motywem przewodnim była pomoc, nauczenie kapłanów umiejętności przeprowadzania rozmów z takimi osobami. Tak na poziomie motywacji dla samej osoby uzależnionej, jak i rodziny. Szkolenie nie miało charakteru teoretyzującego bądź teologizującego. Było bowiem prowadzone przez specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnionych. Jako pierwszy wystąpił Jacek Kasprzak z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia z siedzibą w Czarnym Borze, ceniony w Polsce specjalista terapii uzależnień i psycholog kliniczny.
– Według oficjalnych danych NFZ, w Polsce jest ok. 800 tys. alkoholików. Są to jednak dane oficjalne. Ilu jest ich rzeczywiście? Oceniamy, że może nawet 4 mln. Do tego należy dodać ich życiowych partnerów, żony i mężów, to daje nam dodatkowe 3 mln osób dotkniętych bezpośrednio tą chorobą. I są jeszcze dzieci. Ich sytuację można porównać do dzieci w obozie koncentracyjnym. Są całkowite zależne od rodziców pod każdym względem; materialnym i duchowym, i na każdym tym polu mają ogromne, uderzające w ich osobowość, braki. Takich dzieci jest nawet 1,5 mln. Sumując, widzimy, że w 38-milionowym społeczeństwie ponad 8 mln ludzi cierpi z powodu alkoholu – mówi Jacek Kasprzyk.
Zebrani wysłuchali też Mieczysława Potrzuski mówiącego o dopalaczach i uzależnieniach behawioralnych, a także zastosowania dialogu motywującego przez duchownych.
W każdym powiecie istnieją odpowiednie ośrodki, w których można szukać pomocy w walce z uzależnieniami. Tutaj też coś o powiedzenia ma diecezja legnicka. Została bowiem podzielona na 7 regionów z wyznaczonymi u nich duszpasterzami oraz osobami świeckimi. Służą oni pomocą duchową oraz specjalistyczną. Pełna lista z adresami znajduje się na stronie internetowej www.trzezwosc.diecezja.legnica.pl.