Nowy numer 42/2019 Archiwum

W Bobrze znaleziono rakiety z "Katiusz"

Mieszkaniec Kraszowic (pow. bolesławiecki) podczas spaceru znalazł w korycie rzeki Bóbr pociski rakietowe.

Sprawą zajęli się zawodowcy, specjaliści saperzy z 23. patrolu rozminowania 11. Lubuskiej Dywizji pancernej z Żagania. Saperzy wyjęli z wody 6 pocisków rakietowych typu M-13 do wyrzutni rakiet Katiusza.

- Rakiety znajdowały się w pobliżu brzegu rzeki. Wszystkie pochodziły z okresu II wojny światowej, a pozostawiła je najprawdopodobniej armia radziecka podczas prowadzonych tu walk - wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, oficer prasowy 11. LDPanc.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia działań wojennych, na terenie Polski Zachodniej wciąż znajdowane są niewypały i niewybuchy z tego okresu. Płetwonurkowie przeszukali dokładnie dno rzeki i bezpiecznie wydobyli na brzeg 17 rakiet.

- Z uwagi na to, iż w miejsce znaleziska znajdowało się w zakolu rzeki oraz występował tam silny nurt i niebezpieczne prądy, zagrożenie było duże. Musieliśmy zachować szczególne środki ostrożności - mówi st. bsm. Michał Jodłoski, dowódca patrolu. 

Po wydobyciu rakietami zajęli się saperzy z Bolesławca, którzy przewieźli wyłowione rakiety na poligon w Świętoszowie, a następnie je zdetonowali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL