Nowy numer 44/2020 Archiwum

Co wynika z rewolucji Lutra?

Czym różniła się reformacja od wcześniejszych reform Kościoła i dlaczego jej skutki są tak dramatyczne? M.in. o tym mówił w Lubinie prof. Grzegorz Kucharczyk z PAN.

Gość "Salezjańskiego Kociołka Kultury" jest wybitnym znawcą problematyki rozłamu w Kościele na początku XVI wieku. Do Lubina przyjechał z wykładem "Rewolucja Lutra i co z tego wynika".

Uczony skupił się m.in. na historii rewolucji w Kościele od X do XV w. w kontekście filozofii Marcina Lutra, inicjatora reformacji i współtwórcy luteranizmu. Przypomniał, że Kościół podlegał przez wieki wielu reformom.

- Wszystkie reformy poprzedzające teorie Lutra miały jedną wspólną cechę: podążały drogą świętości. Wszystkie poszukiwały rozwiązań w jedności z papieżem. Były falami wzywającymi do odnowy Kościoła. Natomiast Luter odrzucił samą zasadę istnienia Kościoła. W tym przypadku musimy mówić o rewolucji. Nie reformie, ale reformacji  - uznał prof. Kucharczyk.

Samo odrzucenie przez Lutra instytucji Kościoła przyniosło, zdaniem prelegenta, dramatyczne skutki. Jednym z nich jest przeciwstawienie Kościoła jego dziełu - Ewangelii (sola scriptura).

- Odrzucenie przez Lutra katolickiej nauki o sakramentach, wszystkich z wyjątkiem chrztu, spowodowało, że luteranizm zanegował Eucharystię jako wiarę w realną obecność Chrystusa w postaci chleba i wina. Tymczasem św. Jan Paweł II pisał, że Eucharystia ma decydujące znaczenie dla zbawienia rodzaju ludzkiego. Co mamy myśleć o Lutrze, człowieku, który to odrzuca? - pytał prof. Kucharczyk.

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk jest pracownikiem naukowym Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauk. Jako pisarz i publicysta ma na koncie kilkadziesiąt prac, m.in. "Zbrojne pielgrzymki. Historia wypraw krzyżowych", "Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem" oraz "Mity i fakty. Zeszyty historii Kościoła".

Spotkanie zorganizowały parafia pw. św. Jana Bosko w Lubinie oraz Wspólnota "Wiara i rozum".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama