Nowy numer 46/2018 Archiwum

Podium w zasięgu... buta

Dwa z trzech pierwszych miejsc w koronnym wyścigu na 50 km stylem klasycznym mężczyzn zajęli Czesi. Rozdzielił ich Polak Jan Antolec. W biegu pań triumfowała Niemka. Polki były na 5. i 6. miejscu.

W sobotę 2 marca Polana Jakuszycka tętniła życiem bardziej niż kiedykolwiek. Nic dziwnego, najdłuższy i najtrudniejszy ze wszystkich wyścigów tegorocznego Biegu Piastów miał wyłonić hegemonów tej dyscypliny na cały rok. Na starcie stanęło ponad 1,6 tys. zawodników, reprezentujących 32 państwa.

Jako pierwsi wystartowali niepełnosprawni. Po nich – sześć fal zawodników obu płci w każdym wieku i o różnym stopniu przygotowania. Już kilkanaście kilometrów po starcie uformowała się czołówka wyścigu, w której dominowali zawodnicy zza naszej południowej granicy. Kroku dotrzymywał im cały czas Polak Jan Antolec. Niewiele brakowało, a to on stanąłby na najwyższym stopniu podium. Niestety. Po pasjonującym finiszu laur tegorocznego biegu na 50 km zdobył Jiří Ročárek. Drugie miejsce zajął Jan Antolec, ulegając zwycięzcy zaledwie o kilka setnych sekundy. Trzeci był Jakub Pšenička z tego samego klubu co Ročárek. Wśród pań bezkonkurencyjna była Monique Siegel. Druga, Klára Moravcová z Czech, przybyła ponad 4 minuty po Niemce. Trzecia wśród pań była Zuzana Kocumová. Na mecie Jiří Ročárek chwalił znakomicie przygotowaną trasę i doskonałe warunki pogodowe. Przyznał jednak, że był to jeden z najtrudniejszych biegów w jego karierze. – Biegło mi się dobrze, choć to był trudny wyścig. Założyłem sobie, że będę się starał od początku narzucić szybkie tempo i utrzymać je do mety. Udało się – mówił tuż po biegu. Z warunków zadowolona była także Niemka Siegel. – Trasa doskonale przygotowana. Atmosfera wspaniała! Będę biegać maratony częściej! – obiecała na mecie. Najlepsza z Polek, Emilia Romanowicz, zajęła 5. miejsce, plasując się tuż przed utalentowaną Urszulą Łętochą. Bieg Piastów na 50 km jest zaliczany do światowej ligi narciarskich biegów długodystansowych Worldloppet Ski Federation.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.