- Chrystus powierza swoje Ciało w wasze ręce i przez waszą posługę, chce spotykać się drugim człowiekiem – mówił bp Marek Mendyk do nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
W samo południe 3 marca br. w legnickiej katedrze rozpoczęła się Eucharystia, podczas której 28 kandydatów otrzymało błogosławieństwo biskupie na posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Ochotnicy przeszli kurs, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.
- Dzisiaj mamy wielką uroczystość, kolejni kandydaci rozpoczną swoją posługę – ich posługa jest bardzo potrzeba, zwłaszcza w dużych parafiach. Obserwujemy to od lat. Bardzo mocno to widać zwłaszcza w parafiach, w których są hospicja czy szpitale i domy pomocy, gdzie są osoby chore i cierpiące a kapłan nie zawsze może dotrzeć – mówi ks. Tomasz Krauze, diecezjalny moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
Od soboty jednym z nadzwyczajnych szafarzy jest Adrian Cieślik z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy.
- To ksiądz proboszcz zaproponował mi pójście na kurs i możliwość późniejszej posługi. Nie będę ukrywał, trafił z propozycją. Chciałem być szafarzem, chciałem móc jakoś bardzo służyć w naszej parafii. Na kursie dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy, które już teraz pozwalają mi inaczej, głębiej przeżywać Eucharystię - mówi Adrian Cieślik.
Przewodniczącym liturgii a także udzielającym błogosławieństwa był bp Marek Mendyk. Hierarcha w homilii nawiązał do odczytanego kilka chwil wcześniej fragmentu Ewangelii i przypowieści o miłosiernym ojcu. Wskazywał na milczące oczekiwanie ojca, którego serce nigdy nie odstąpiło od syna, który został w domu ale i od tego, który z domu odszedł. Bóg stale ma w sercu gotowość na spotkanie z nami i ciągle na nie czeka z utęsknieniem. W tym spotkaniu biorą też udział szafarze Komunii Świętej.
- Posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej to wieki dar nie tylko dla nich, którzy kończą okres przygotowania, ale także dla naszych wspólnot, całej naszej diecezji. Ci oto bracia oraz siostry zakonne będą mogli od teraz dotykać swoimi rękami Najświętsze Ciało Pana Jezusa. Będą dawać Komunię świętą w kościołach i kaplicach zakonnych. Będą zanosić ją wiernym, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w wspólnotowej liturgii w kościele – mówił biskup. - Drodzy kandydaci! Zostaliście wybrani z swoich wspólnot do szczególnego zadania. Chrystus powierza swoje Ciało w wasze ręce i przez waszą posługę, chce spotykać się drugim człowiekiem. Takie wyróżnienie zobowiązuje – podkreślał hierarcha.
Łącznie liczba aktywnych szafarzy w naszej diecezji to jest już prawie 300 osób.