Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wrócili, by nas obudzić przejdź do galerii

W Kowarach odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom niezłomnym.

Wieczorem 1 marca br. w kowarskim kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny po Eucharystii w intencji żołnierzy niezłomnych została odsłonięta tablica ku pamięci trzech żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po II wojnie światowej zamieszkali w Kowarach.

Chodzi o Jana Knychałę ps. „Węgier”, Zbigniewa Klimczaka ps. „Henryk” oraz Michała Romaniuka ps. „Orzeł”. Wszyscy odeszli już do Pana i ich ciała spoczywają na kowarskim cmentarzu.

Na uroczystość zostali zaproszeni także członkowie rodzin. - W domu byłam wychowywana w prawdzie. Mówiło się o historii taty. Pamiętam czasy, gdy chodziłam do szkoły podstawowej i tata opowiadał o sprawach, o których w szkole się nie mówiło. To był temat tabu. Jestem niezwykle dumna, że nazwisko taty jest na tej tablicy oraz że miałam możliwość ją odsłaniać – mówiła Dorota Bereszczuk, córka Zbigniewa Klimczaka.

Główny celebrans liturgii o. Jan Grzywna OFM Conv, proboszcz wspólnoty, mówił o Żołnierzach Niezłomnych, którzy pozostali wierni o wolność Polski i lojalność żołnierskiej przysiędze.

- Dziś mdlimy się za nich, a nadal nie wiemy, gdzie spoczywają w naszej polskiej ziemi. Często jednak nawet, gdy już wiemy, gdzie są, mamy kłopot, by ich zidentyfikować. Zostali bowiem zbezczeszczeni po śmierci. Wiele osób rozsianych po całej kuli ziemskiej zaczęło w pewnym momencie wertować dokumenty, spisywać wspomnienia tych, którzy przeżyli. Odzyskali pamięć o nich dla nas. Bo oni nie walczyli dla siebie. Dzisiaj, wracając z mroków niepamięci, chcą nas obudzić nie po to, byśmy budowali im pomniki. Też nie po to, by uspokoić krewnych, którzy nie wiedzieli, gdzie spoczywają. Na naszych oczach tworzy się historia rekonstrukcji prawdy o nas samych. W wymiarze wspólnoty. Niezłomni chcą nas obudzić, abyśmy zrozumieli samych siebie. Zrozumieli czasy, w których żyjemy. Abyśmy się upewnili, że życie ma sens tylko wówczas, gdy się ma wielkie sprawy do załatwienia. Wielkie pasje dla których warto oddać życie – mówił kapłan.

W modlitwie i uhonorowaniu zmarłych uczestniczyli jeszcze żyjący żołnierze NSZ Brygady Świętokrzyskiej: kpt. Zbigniew Nowina-Boznański, kpt. Stanisław Żurowski oraz por. Czesław Lipiński ps. „Filip”,

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL