Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mieszkanka dla wszystkich

Chodzi o ptaki, które dostały na wiosnę prezent od dzieci z polkowickich szkół. Ponad sto budek lęgowych wisi już w lasach na terenie gminy.

Takiej akcji jeszcze tu nie było. Podczas ubiegłorocznych obchodów Dnia Drzewa uczniowie szkół z terenu gminy Polkowice zbijały domki dla ptaków z elementów przygotowanych przez gminę.

- Były to co najmniej cztery różne konstrukcje, przeznaczone dla wielu gatunków. Najwięcej dla małych: wróbli, rudzików, sikorek czy dzwońców - informuje Małgorzata Kalus-Chiżyńska z Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Urzędu Gminy Polkowice. Sikorka bogatka to ptak szczególnie potrzebny w tym rejonie.

- Mieliśmy w ostatnich latach problem z larwą kuprówki rudnicy, żywiącej się liśćmi dębu. A sikorka bogatka to wielki smakosz tych larw - wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska z Urzędu Gminy w Polkowicach.

Powstały także budki odpowiednie dla większych ptaków, np. szpaków, kosów czy kwiczołów. Prawie wszystkie wiszą już w lasach na terenie gminy. Zostało tylko kilka, przeznaczonych dla... drapieżnych pustułek. Ptak ten gniazduje w wysokich blokach osiedlowych Polkowic. Gdzie zawisną mieszkanka dla pustułek? O tym zadecydują mieszkańcy Polkowic.

- Wiemy, że w Polkowicach gniazduje kilka par tych pożytecznych ptaków. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do osób, które interesują się ornitologią lub obserwują pustułki, aby pomogły nam ustalić miejsca najwłaściwsze do ustawienia budek lęgowych. Każda sugestia będzie cenna - mówi M. Kalus-Chiżyńska.

Pustułki żyjące na terenach wiejskich żywią się głównie owadami i gryzoniami (m. in. myszami, szczurami, nornicami i kretami) i gadami (jaszczurki). Te mieszkające w miastach pełnią rolę „miejskich sprzątaczy”, eliminując np. chore i słabsze ptaki, przyczyniając się m. in. do naturalnej regulacji populacji gołębi. Pełnią także ważną rolę w utrzymaniu higieny na terenie swojego występowania. W całym kraju jest mniej niż 3 tys. par tych ptaków. W Polsce pustułki są objęte całkowitą ochroną gatunkową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama