Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trzęsienie ziemi i erupcja wulkanu

Zajęcia z geologii dla dzieci od kilkunastu lat prowadzi Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie.

W niewielkiej wsi pod Świerzawą, na skraju parku przyrodniczego Chełmy, od kilku lat odbywa się ciekawy projekt edukacyjny. Jego niezwykłość polega nie tylko na dopełnianiu programu szkolnego o zajęcia warsztatowe i laboratoryjne, ale także i to, że ich tematyką jest lokalna przyroda, a konkretnie... kamienie.

- To m.in. przepiękne agaty, z których słynie Pogórze Kaczawskie, ale także wiele innych minerałów, występujących w Sudetach, np. ametysty - mówi Damian Sadowski, jeden z edukatorów w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej. Obok zabawy, możliwości oglądania makiet i dotknięcia wszystkiego, co ciekawe, można tu także poznać cechy otaczającego nas świata w specjalnym laboratorium.

Tam dzieci nie tylko dotykają minerałów, ale mogą także je przebadać. O tym, że takie zajęcia mają sens i że są potrzebne uczniom w skomplikowanej układance systemu edukacji, świadczą ich powroty do Dobkowa. Katarzyna Braun, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Masters Academy w Lwówku Śląskim, przyjechała tu z grupą uczniów klas 1-3.

- Jesteśmy tutaj drugi raz, bo za pierwszym bardzo nam się podobało. Było bardzo kreatywnie. Dzieci mogły poeksperymentować w laboratorium. Zobaczyły prawdziwą erupcję wulkanu - opowiada.

Ola i Marysia to uczennice lwóweckiej podstawówki. Marysia to weteranka laboratoryjnych przygód. W Dobkowie jest drugi raz. - Za pierwszym razem było trzęsienie ziemi. Teraz nie było - zwraca uwagę pani prowadzącej.

Pracownicy Zagrody zdają sobie sprawę, że aby nauczyć tu czegoś dzieci, poważna wiedza musi być podawana w nietypowej formie. - Wiadomo, że nie nauczymy dzieci nazw minerałów. Tu chodzi raczej o to, żeby im pokazać, jak różnorodne i ciekawe są na pozór zwykłe kamienie - mówi Roksana Knapik, geolog pracująca z dziećmi.

Sudecką Zagrodę Edukacyjną stworzyli przed laty członkowie Stowarzyszenia Kaczawskiego. To organizacja pożytku publicznego, działająca na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy