GN 42/2019 Archiwum

Młodzież z Ukrainy uczy się w Zespole Szkół w Lubomierzu

To efekt nawiązania współpracy samorządu Lubomierza ze Zbarażem i Trembowlą.

Z tą ostatnią miejscowością uruchomiono nawet regularne, raz w tygodniu, połączenie autobusowe.

- Nie mogło być inaczej, bo koło Trembowli jest wieś będąca pierwowzorem Krużewników z filmu "Sami swoi" - wyjaśnia Zdzisław Mirecki, regionalista, absolwent lubomierskiego Liceum Pedagogicznego.

Współpraca układa się znakomicie, bo tylko w tym roku szkolnym do Zespołu Szkół w Lubomierzu przyjechało ponad 30 uczniów z zachodniej Ukrainy.

- Warunkiem rozpoczęcia nauki była znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym. Teraz przez 3 lata będą się uczyć razem z polskimi uczniami - wyjaśnia Z. Mirecki.

Ukończenie szkoły w Polsce da Ukraińcom unijne świadectwo. Jak zapewnia dyrektor Zespołu Szkół Joanna Paśko-Sikora, uczniowie uczą się bardzo dobrze i nie ma z nimi żadnych problemów. Potwierdzają to wychowawcy z internatu Ewelina Kucharczyk i Mirosław Goleniewicz.

Z. Mirecki podczas spotkania w internacie przekazał nowym uczniom niezbędne informacje turystyczno-historyczne o najbliższym regionie.

Do słów dołączył różnorodne materiały promocyjne 5 miast powiatu lwóweckiego i Dolnego Śląska, m.in.: prospekty, widokówki, kalendarze, smycze i elementy odblaskowe do bezpiecznego poruszania się po zmroku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama