75 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau zamordowano bł. ks. Alojsa Andrickiego.
W jego rodzinnym Radworze (diec. Dresden-Meissen) odbyły się uroczystości rocznicowe. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Maryi Królowej Różańca. Eucharystii przewodniczył bp Heinrich Timmerevers, ordynariusz diecezji dresdeńsko-miśnieńskiej. Tego samego dnia wieczorem uroczystości rocznicowe odbyły się w katedrze w Dreźnie. Wierni, głównie Serbołużyczanie, modlili się wspólnie w intencji swojego błogosławionego patrona.
W obu spotkaniach wzięli udział księża i osoby świeckie z diecezji legnickiej, gdzie postać bł. Andrickiego jest dobrze znana. W 2005 r. ten niezłomny Serbołużyczanin został ogłoszony patronem Szkoły Podstawowej w Rząsinach.
Alojs Andricki urodził się 2 lipca 1914 r. w Radworze. Tu kończył szkołę powszechną, a następnie katolicką szkołę średnią w Budziszynie, gdzie zdał maturę. W latach 1934-1937 studiował teologię w akademii filozoficzno-teologicznej w Paderbornie.
Zdjęcie Alojsa Andrickiego zrobione w czasach studenckich Archiwum "Katolskiego Posoła" Podczas studiów był redaktorem "Serbskeho Studenta", czasopisma studiującej młodzieży łużyckiej, pełniąc jednocześnie funkcję rzecznika studentów łużyckich.
Po studiach teologicznych przez rok przygotowywał się do święceń kapłańskich w seminarium diecezjalnym w Smochćicach k. Budziszyna. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Petrusa Legge przyjął 30 lipca 1939 r. w katedrze budziszyńskiej.
W niedzielę 6 sierpnia 1939 r. odprawił swoją Mszę prymicyjną w kościele w Radworze. Następnie został skierowany do swojej pierwszej i jedynej placówki duszpasterskiej przy kościele dworskim w Dreźnie.
21 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Gestapo, a następnie uznany za winnego działań przeciwko NSDAP i III Rzeszy, i przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.
3 lutego 1943 r. ks. Andricki został zamordowany zastrzykiem z fenolem. Urnę z prochami złożono 15 kwietnia 1943 r. na starym cmentarzu katolickim przy katedrze Świętej Trójcy w Dreźnie.
2 lipca 1998 r. bp Joachim Reinelt, ówczesny ordynariusz diecezjalny, rozpoczął proces informacyjny do beatyfikacji A. Andrickiego. Na szczeblu lokalnym proces beatyfikacyjny został zakończony w marcu 2001 r., a 13 czerwca tego roku w drezdeńskiej katedrze ks. Andricki został ogłoszony pierwszym błogosławionym Serbołużyczaninem.