Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Było jej tu jak w domu

Niewiele jest miast w Polsce, w których istnienie pomnika św. Jadwigi Śląskiej byłoby tak uzasadnione, jak we Wleniu. Ale Wleń takiego pomnika nie ma. Na razie...

Księżna Jadwiga Śląska razem ze swoim mężem Henrykiem Brodatym wielokrotnie zamieszkiwała wleński zamek. Poświadczają to m.in. „Żywot św. Jadwigi” oraz liczne podania i kroniki miejscowe. Np. w XIX-wiecznych diariuszach niemieckich znajdują się akapity świadczące o tym, że położona na wzgórzu warownia wleńska miała być ulubioną rezydencją księżnej, bo przypominała jej młode lata spędzone w rodzinnym zamku Andechs w Bawarii.

Na Dolnym Śląsku rozpowszechnione jest także podanie o codziennej wędrówce księżnej z zamku do mieszkańców Wlenia. Stroma ścieżka, która dziś nosi imię św. Jadwigi, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Głaz, na którym miała zwyczaj siadać, nazywany jest tu Kamieniem Odpoczynku. W 1217 r. św. Jadwiga ufundowała we Wleniu kościół pw. św. Mikołaja. W mieście jest także Zespół Szkół, którego patronką jest św. Jadwiga Śląska. 

Biorąc to wszystko pod uwagę, aż dziw, że dotąd nie ma w mieście pomnika tej świętej. Aby naprawić to zaniedbanie, burmistrz miasta wraz z miejscowa parafią i Stowarzyszeniem „To tu”, przygotowały wspólnie projekt zbiórki publicznej, aby uzyskać środki potrzebne do zrealizowania tego pomysłu. Burmistrz Artur Zych mówi, że to dobry czas na taką inicjatywę, bo w przyszłym roku Wleń zostanie oficjalnie ofiarowany pod opiekę tej śląskiej świętej.

- Święta Jadwiga Śląska od wielu pokoleń jest dla nas niekwestionowanym symbolem i ikoną Wlenia. Jej historia i kult są jednym z ważniejszych elementów budowania tożsamości lokalnej - mówi Artur Zych. Pomnik z piaskowca ma kosztować ok. 20 tys. zł. - Każdy darczyńca, który finansowo wesprze inicjatywę, będzie - za jego zgodą - uwieczniony z imienia i nazwiska w specjalnej księdze pamiątkowej - obiecuje burmistrz. 

Nie tylko Wleń upomina się o pamięć o św. Jadwidze. W Prochowicach odbyła się wielka wystawa obrazów poświęcona księżnej i akcentujących jej związki ze Śląskiem. 

- To prace ok. 30 plastyków dolnośląskich, tematycznie związanych z postacią świętej. Wystawa przyjechała do nas z Wrocławia. Później odwiedzi jeszcze Lubin - informuje Krzysztof Kułacz-Karpiński, kurator wystawy. Ekspozycję można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy