Nowy numer 41/2019 Archiwum

Już niedługo 2. Międzynarodowe Dni Messiaena

Wybitni wykonawcy XX i XXI wieku w jednym miejscu. Na terenie byłego niemieckiego Stalagu VIII A odbędzie się cykl spotkań poświęconych pamięci jednego z więźniów obozu.

Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu to druga już odsłona cyklu koncertów muzyki współczesnej i klasycznej.

Tegoroczna edycja rozpocznie w piątek, 12 stycznia, Sinfonietta Dresden, a zakończy poniedziałkowe wykonanie "Kwartetu na koniec czasu", dzieła O. Messiaena, skomponowanego za drutami Stalagu VIII A w 1941 r. 

Od 10 lat o obozowej prapremierze tego jednego z kluczowych dzieł muzyki kameralnej XX w. przypomina stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen. O pierwszych próbach upamiętnienia tamtego wydarzenia przypomina Magdalena Zielińska-König z Meetingpoint Music Messiaen.

- Tak jak podczas prapremiery w 1941 r., tak samo 15 stycznia 2008 r. panowało wówczas przenikliwe zimno - w lesie, na krańcach miasta, w słabo nagrzanym namiocie. Od tamtego czasu nasze stowarzyszenie co roku przypomina o tej wyjątkowej premierze z 15 stycznia 1941 r.

Przez wiele lat poprzez organizację koncertów styczniowych w namiocie, a od 2015 r. w nowo wybudowanym Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura „Meetinpoint Music Messiaen” w Zgorzelcu - mówi.

Z roku na rok koncertowi zaczęły towarzyszyć wydarzenia dodatkowe, co w styczniu 2017 r.  zaowocowało organizacją pierwszej edycji festiwalu muzyki współczesnej i klasycznej. Między 12-15 stycznia Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu odbędą się po raz drugi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL