Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bądźcie jak Maksymilian!

- Stereotyp św. Maksymiliana Kolbego jako męczennika z Auschwitz nie obejmuje wybitnych zasług tego człowieka na innych polach - tłumaczył w Muchowie ks. dr Marek Kluwak, gość spotkania energetyków. - Bądźcie przedsiębiorczy jak on - zachęcał.

W zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznego pałacu w Muchowie k. Jawora od wielu lat organizowane są spotkania naukowe osób związanych z szeroko pojętą energetyką, elektryką i elektroniką. Konferencje te skupiają głównie absolwentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej, ale także osoby zaproszone przez to gremium.

W tym roku gośćmi konferencji energetycznej „Generacja - Przesył - Wykorzystanie” byli bp Zbigniew Kiernikowski oraz ks. Marek Kluwak, proboszcz w niedalekiej parafii w Męcince. Obaj duchowni mieli swoje wystąpienia. Ks. Marek mówił o postaci o. Maksymiliana Kolbego, zwracając uwagę na te elementy jego życiorysu, które są na ogół bardzo mało znane. 

- Męczennik z Auschwitz. Człowiek, który oddał swoje życie za innego więźnia. Najczęściej tyle tylko pamiętamy o św. Maksymilianie Kolbe. A przecież skala czynów, zjawisk i wydarzeń, jakie towarzyszyły mu przez całego jego życie, to, czego dokonał i do czego doszedł, stawia go wśród najwybitniejszych postaci jego epoki - mówił duchowny, wymieniając kolejno osiągnięcia św. Maksymiliana Kolbe. 

- Wynalazca, wizjoner, posiadacz dwóch doktoratów, misjonarz w Japonii, Indiach i Chinach. Założyciel niemal samowystarczalnego miasta, człowiek, który uczynił z „Rycerza Niepokalanej” największe wydawnictwo w Europie. To dlatego ten święty jest patronem energetyków, ludzi przedsiębiorczych - dowodził.

Swoje wystąpienia na konferencji mieli także bp Zbigniew Kiernikowski oraz ks. Tomasz Bunikowski z Jawora, który mówił na temat ks. Józefa Hermana Osińskiego, prekursora ochrony odgromowej w kościołach w Polsce, który działał w XVIII w. Z kolei ordynariusz legnickie w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że specyfika konferencji energetyków obejmuje nie tylko zjawiska fizyczne, ale także duchowe. Nawiązał do cytatu z Księgi Rodzaju o stworzeniu świata. 

- Bóg powiedział: „Niech stanie się światłość. I stała się światłość.” Światło staje się nośnikiem życia. Bez tego źródła nie ma życia - mówił ordynariusz legnicki.

Trzydniowa konferencja energetyków w Muchowie obejmowała m. in. kilkanaście wykładów, szkolenia oraz wizytę w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy