Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych (OUOW) "Żelazny Most" powiększy się o tzw. Kwaterę Południową. Dziś w siedzibie KGHM porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele KGHM i gminy Polkowice.
Porozumienie podpisali Radosław Domagalski, prezes zarządu KGHM, i Wiesław Wabik, burmistrz gminy Polkowice. Dokument kontrasygnowali sołtysi wsi leżących najbliżej osadnika: Żelaznego Mostu, Pieszkowic, Dąbrowy, Komornik i Tarnówka.
Zakłada ono dalszą rozbudowę OUOW "Żelazny Most" tak, aby mógł docelowo pomieścić prawie miliard metrów sześciennych poflotacyjnych odpadów wydobywczych. Budowa Kwatery Południowej, przylegającej od pd-zach. do istniejącego osadnika, ma się rozpocząć na wiosnę przyszłego roku. Od 2020 r. będzie można tam składować odpady wydobywcze ze wszystkich kopalń KGHM. Kwatera Południowa ma służyć do roku 2027.
Aby mogło do tego dojść potrzebne było porozumienie z gminą Polkowice, na terenie której leży większa część zbiornika odpadów "Żelazny Most". Po trwających prawie 1,5 roku konsultacjach ustalono warunki, na jakich KGHM mógłby przystąpić do tej inwestycji. W zamian za rozbudowę osadnika miedziowa spółka zobowiązała się m. in. dofinansowywać wypoczynek dzieci i młodzieży z terenu gminy, zwiększyć dostęp mieszkańców do internetu oraz przyjmować mieszkańców na preferencyjnych warunkach do pracy w KGHM.
Jak zapewniał prezes Domagalski-Łabędzki akceptacja propozycji zgłaszanych przez gminę leżała w interesie spółki, bo doprowadziła do rozpoczęcia największej obecnie inwestycji KGHM.
- Nasza firma po raz kolejny udowodnia, że poważnie traktuje społeczną odpowiedzialność biznesu. Dialog społeczny i transparentność działań Polskiej Miedzi mają fundamentalne znaczenie w procesie inwestycyjnym. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność odbywała się w poszanowaniu potrzeb lokalnych społeczności.
Osiągnięty kompromis świadczy o umiejętności wypracowania zgodnej wizji przyszłości firmy i regionu. Cieszę się, że możemy wspólnie podejmować długofalowe decyzje - zapewniał. Prezes KGHM dodał, że bez inwestycji, jaką jest Kwatera Południowa, "nie byłoby KGHM". - To kluczowe ogniwo w ciągu technologicznym, bez którego produkcja miedzi oraz innych metali byłaby niemożliwa - powiedział.
Partnerami prowadzonego przez KGHM dialogu społecznego są burmistrz Polkowic, sołtysi oraz radni Rady Miejskiej c wraz z kluczowymi uczestnikami rozmów, czyli mieszkańcami pięciu miejscowości położonych najbliżej OUOW „Żelazny Most" tj.: Tarnówka, Żelaznego Mostu, Pieszkowic, Dąbrowy i Komornik.
- Rozwój gminy Polkowice jest ściśle związany z KGHM. Z tego powodu kluczowe znaczenie we wzajemnych relacjach mają szacunek i wspólne poszukiwanie, w drodze dialogu z mieszkańcami takich rozwiązań, które będą zadowalać zarówno jedną jak i drugą stronę - podkreślił Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. Zapewniał jednocześnie, że wypracowane w wyniku spotkań i konsultacji porozumienie w sprawie rozbudowy „Żelaznego Mostu" spełnia wszystkie te warunki.
Budowę zbiornika "Żalazny Most" rozpoczęto w 1974 r., a zakończono zimą 1977 r. Na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów. Obecnie zajmuje powierzchnie prawie 1,5 tys. ha. Rocznie trafia do niego 18,5 mln m3 odpadów poprodukcyjnych. To obecnie największy tego typu obiekt w Europie i jeden z największych na świecie.