Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bakterie w przodku

W kopalni "Rudna" trwa eksperyment BIOMOre. Polega on na próbie użycia kwasu i bakterii do odzyskania miedzi bezpośrednio z górotworu przy pomocy roztworu ługującego. W projekt zaangażowanych jest ponad 20 firm z całego świata.

- Prowadzenie projektu wartego 8,5 mln euro oznacza docenienie rangi i możliwości operacyjnych spółki. To największy w historii UE program naukowo-badawczy i trzeba umieć z niego korzystać. Właśnie to robimy - mówi Rafał Pawełczak, wiceprezes KGHM zarządu ds. rozwoju.

W ramach BIOMOre zaprojektowano i zabudowano podziemną instalację do przeprowadzenia testu bioługowania  w złożu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. To eksperyment, który nigdy wcześniej nie był do tej pory wykonywany. Instalację

BIOMOre zmontowano kilka tygodni temu. Złożona jest ze zbiorników, pomp oraz aparatury monitorującej. Sam eksperyment składa się z trzech etapów.

- Jesteśmy mniej więcej w jednej trzeciej testu. Następnym etapem będzie wtłaczanie w górotwór kwasu. Trzecim, docelowym, bioługowanie, w którym będą wykorzystywane bakterie oraz roztwór kwasu siarkowego - wyjaśnia Wojciech Anacki, operator instalacji BIOMOre z ZG Rudna.

Rolą bakterii będzie odnowienie pierwotnego stężenia substancji potrzebnych do ługowania minerałów miedzi. Pierwsze efekty powinny być widoczne pod koniec roku. Całkowity budżet projektu to 8,5 mln euro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL