- To rozwiązanie unikatowe, a zapotrzebowanie na takie ciągle rośnie - uważa dr Dariusz Zając, kanclerz Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. We współpracy z dwoma innymi uczelniami opracowano tam informatyczny program edukacyjny dla biznesu.
Projekt o nazwie DIMBI (Developing the Innovate Methodology of Teaching Business Informatics - Rozwój Innowacyjnych Metod w Nauczaniu Biznesu Informatycznego) ma kształcić specjalistów w dziedzinie informatyki. Do tego celu powstał specjalny portal internetowy oraz dwa interaktywne podręczniki.
Założenia projektu i jego cele prezentowali na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele Uczelni Jana Wyżykowskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Warnie oraz ośrodka badawczego Paragon Europe z Malty.
Jak podkreśla dr Zając, polkowicka uczelnia, która powstała zaledwie przed rokiem, jest obecnie europejskim liderem w pracach na rzecz opracowywania nowoczesnych metod nauczania dla sektora informatycznego.
- W ramach projektu, którego jesteśmy liderem, pracowaliśmy wspólnie nad poprawą kształcenia przyszłych informatyków. W tym celu odbyły się m. in. dwie konferencje naukowe we Wrocławiu i w Warnie, oraz dwa obozy letnie dla studentów z Polski i Bułgarii.
Efektem tych prac jest portal internetowy oraz podręczniki, które pisali sami studenci. - Takich podręczników chyba jeszcze nikt przed nami nie stworzył - mówi kanclerz polkowickiej uczelni.
Z wyników prac nad programem DIMBI zadowolony jest prof. Mieczysław Owoc z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
- Nasza uczelnia od siedmiu lat prowadzi zajęcia z informatyki dla biznesu, mamy więc swoich absolwentów na tym kierunku. Dlatego wiem, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu programy i podręczniki - mówi prof. Owoc.
O podręcznikach mówił także podczas konferencji prof. Julian Wasiliew z Uniwersytetu Ekonomicznego w Warnie. Uczony zapewniał, że ich przewaga nad podręcznikami drukowanymi będzie polegała na możliwości stałego aktualizowania treści.
- W trakcie przyszłego roku akademickiego będziemy w Warnie nadal pracowali nad tymi podręcznikami. Ciągły postęp w informatyce wymaga, abyśmy stale trzymali rękę na pulsie - powiedział prof. Wasiliew.
Zarówno platforma DIMBI, jak i podręczniki mają być dostępne za kilka miesięcy dla każdego użytkownika. Kanclerz Zając zapewnia, że będzie to dostęp bezpłatny.