Nowy numer 03/2020 Archiwum

Zmienia się adresat, trzeba zmieniać formę

Za dwa lata ma być gotowa podstawa programowa nauczania religii w szkołach. Zespół ekspertów przygotował już "mapę drogową" tych zmian. Jedno jest pewne: źródłem ich treści jest i będzie Pismo Święte.

Przez trzy dni trwało spotkanie Zespołu Roboczego ds. Podstawy Programowej Katechezy i Programu Nauczania, zorganizowane w Domu na Białej Dolinie. Powodem zmian jest reforma oświatowa, która wejdzie w życie we wrześniu.

Jak wyjaśnia ks. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zmiany w szkolnictwie dają okazję do podsumowania dotychczasowych metod nauczania katechezy i wprowadzenia zmian, które są odpowiedzią na zmieniająca się rzeczywistość.

- Do tych prac przystępujemy z dwóch powodów. Po pierwsze, wiadomo już, jaki kształt przyjmie reforma edukacji. Po drugie, posiadamy kierunkowe dokumenty oświatowe, takie jak np. dokumenty ministra edukacji narodowej o podstawie programowej kształcenia ogólnego. One z grubsza opisują specyfikę i filozofię kolejnych etapów kształcenia - informuje.

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że odnowa programowa jest potrzebna także Kościołowi w Polsce, bo dzieci i młodzież zmieniają się niemal z roku na rok. - A skoro zmienia się adresat, to trzeba zmienić też formę nauczania - mówił ks. prof. Tomasik. Wtórował mu ks. dr hab. Marian Zając z sekcji katechetyki Wydziału Teologii KUL, członek Komisji Wychowania KEP.

- Naszym zadaniem jest ocalić to, co jest dobre. Nie ma potrzeby zmieniać rzeczy, które funkcjonują znakomicie. Ale idą nowe czasy, a wraz z nimi nowe wyzwania. Chcemy modernizować nasze podejście do tych spraw. Oczywiście te zmiany są podyktowane reformą oświaty. A dla nas jest to znakomita okazja do pewnego audytu, co można zrobić jeszcze lepiej, skuteczniej - powiedział.

Zespół, który obradował w Szklarskiej Porębie, został powołany decyzją przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP bp. Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Składa się z 21 osób, które na co dzień pracują w mniejszych grupach: przedszkoli, młodszych i starszych uczniów podstawówek, szkół średnich oraz szkół specjalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • wietrzyk11
  15.07.2017 01:55
  Cytat: "Jedno jest pewne: źródłem ich będzie Pismo Św." Musimy koniecznie wyrazić wdzięczność za to jakże potrzebne i ważne zapewnienie. Bo przecież szanowny Zespół mógłby się oprzeć na innych źródłach.
  doceń 5
 • wietrzyk11
  15.07.2017 01:57
  Drugi cytat: "dzieci i młodzież zmieniają się z roku na rok." Na drodze galopującej ewolucji, czy na drodze mutacji?
  doceń 3
 • aniol58
  16.07.2017 14:02
  aniol58
  Dlaczego w tym wszystkim Nikt mnie nie pytał ani nie przesłał ankiety - co zostawić a co zmienić!!
  doceń 0
 • aniol58
  16.07.2017 14:04
  aniol58
  dlaczego cięte są teksty Biblijne i brak ciągłości tekstów katechez? Rok liturgiczny można byłoby w pewnych momentach pogodzić z rokiem świeckim. np.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama