Nowy numer 41/2019 Archiwum

Pamiętajcie o Łużycach

W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Szewskiej we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone m.in. walorom turystycznym i kulturalnym oraz historii Górnych i Dolnych Łużyc.

O mniejszości serbołużyckiej, zamieszkującej tereny sąsiedniej Saksonii i Brandenburgii, mieszkańcy Dolnego Śląska wiedzą bardzo mało. Jeszcze mniej wiedzą o istnieniu polskich Łużyc, których granica historyczno-geograficzna na wschodzie przebiega na linii Kwisy.

Dlatego wernisaż wystawy "Zwiedzajmy Łużyce! Przegląd folderów turystycznych", poświęcony miał być głównie walorom krajoznawczym Łużyc oraz dziejom łużyckich Serbów. Szybko jednak okazało się, że podczas spotkania trzeba było się skupić na podstawowych, banalnych - zdawałoby się - informacjach o tym tej słowiańskiej mniejszości w Niemczech.

- Cóż, nasze działania w tym zakresie zawsze są mniejsze niż potrzeby. Ze szczupłymi środkami i możliwościami niewiele da się zrobić. Mimo ogromnej pracy i starań, bez pomocy samorządów czy instytucji kultury, to zadanie jest bardzo trudne - mówi Ludmiła Gajczewska, przewodnicząca zarządu oddziału Towarzystwa Polsko-Serbołużyckiego we Wrocławiu.

- Dlatego podczas spotkania zarówno ja, jak i pan dr Grzegorz Pisarski, nasz prelegent, mówiliśmy najwięcej o dziejach łużyckich Serbów, ich kulturze, języku, obyczajach i wyznaniu. Cieszy mnie, że te informacje były bardzo ciekawe dla obecnych. Smuci, że tak niewielu Dolnoślązaków wie o istnieniu tego, jak się zwykło mówić, najmniejszego słowiańskiego narodu - dodaje.

Więcej w najbliższym wydaniu "Gościa Legnickiego"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL