Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Żebracy i pielęgniarze

Kiedy Czyngis-han podbijał Chanat Kara Kitajów, do Ziemi Świętej dotarła V wyprawa krzyżowa a na świat przyszedł właśnie ostatni król utworzonego przez krzyżowców Cesarstwa Łacińskiego, niewielki gród nad Bobrem otrzymywał właśnie prawa miejskie.

Wśród budowniczych tożsamości Lwówka byli także joannici, zwani też kawalerami maltańskimi lub szpitalnikami. Członkowie Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty - jak brzmiała ich oficjalna nazwa, założyli w mieście swoją komandorię.

Rozsławieni w walkach z muzułmanami podczas wypraw krzyżowych, do Lwówka przybyli pod koniec XIII w. Data wybudowania tu komandorii (czyli domu zakonnego) nie jest znana,. Więcej wiemy tylko o datach jej przebudowy.

Jak mówi Maciej Koszutski, rycerz maltański z Krakowa, trudno dziś ustalić z jakiego klucza joannici wybierali w średniowieczu miasta, gdzie zakładali komandorie.

- Można przypuszczać, że ich pojawienie się w Lwówku Śląskim było związane z lokacją, czyli ufundowaniem komandorii przez lokalnego księcia, w tym przypadku Bolesława Rogatki, syna Henryka Pobożnego. Mogły o tym decydować np. zamiłowanie panującego do reguły joannickiej bądź potrzeba założenia w mieście szpitala - wyjaśnia M. Koszutski.

Rzeczywiście, joannici, zwani tez szpitalnikami, zajmowali się głównie niesieniem opieki chorym oraz działalnością duszpasterską. W dziejach Lwówka na zawsze zapisze się więc postać mnicha w czarnym habicie z białym krzyżem na lewym ramieniu, pochylającego się nad łóżkami cierpiących.

Dziś w miejscu joannickiej komandorii mieści się Ośrodek Kolonijno-Szkoleniowy legnickiej „Caritas”. To także siedziba dekanatu lwóweckiego.

Uroczystości, widowiska i wydarzenia związane z 800-leciem nadania praw miejskich Lwówkowi będą trwały cały rok. Ich kulminacja przypadnie na jesień, kiedy w mieście będzie można wziąć udział w wielkim pikniku historycznym czy posłuchać kilku konferencji historyczno-naukowych. Warto wspomnieć, że wspólnie z Lwówkiem Śląskim 800-lecie powstania świętują dwie wsie podlwóweckie – Płakowice i Dworek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy