Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Poranek z Pobożnym, wieczór z Piłsudskim

U legnickich franciszkanów jednego dnia odbyły się dwa ważne spotkania inteligencji katolickiej. Najpierw spotkali się członkowie Bractwa Henryka Pobożnego, później Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

- Historycznie można poprowadzić prostą linię od Henryka Pobożnego do Józefa Piłsudskiego. Biegnie ona biografiami ludzi, którzy poświęcili swoje życie obronie naszego kraju, wiary i cywilizacji - mówił w Legnicy Tomasz Łysiak.

Pisarz, autor scenariuszy filmowych, publicysta i współzałożyciel Bractwa Henryka Pobożnego, po raz kolejny był gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

Sobotnie (18.02) spotkanie, zorganizowane jak zwykle w klasztorze oo. franciszkanów przy ul. Rataja, rozpoczęła Msza św. w intencji narodu polskiego, „aby dążył do pojednania i zgody”. Tomasz Łysiak przyjechał do Legnicy z wykładem „Józef Piłsudski – marzyciel i strateg“.

W swoim wystąpieniu skupił się głównie na tej części biografii komendanta, która dotyczyła jego działalności konspiracyjnej i tworzeniu legionów, ale przede wszystkim pobycie Piłsudskiego na syberyjskim zesłaniu. To tam, zdaniem Łysiaka, z Piłsudskiego rewolucjonisty i marzyciela narodził się Piłsudski strateg i realista.

Tego samego dnia, co wieczorne spotkanie DLP '90, w klasztorze franciszkanów przy ul. Rataja miał miejsce kolejny dzień skupienia Bractwa Henryka Pobożnego. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk - członek Bractwa.

Po Mszy św. wysłuchano dwóch wystąpień. Pierwszym była katecheza ks. prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego, dr hab. Bogusława Drożdża (kapelana Bractwa). Następnie temat zapomnianej historiografii Śląska przybliżył zebranym Arkadiusz Muła, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Dzień skupienia Bractwa był też okazją, aby porozmawiać o toczących się staraniach o wyniesienie na ołtarze Henryka Pobożnego. Wszystko wskazuje na to, że jego proces beatyfikacyjny ruszy jeszcze w tym roku.

W najbliższym czasie spodziewana jest także oficjalna decyzja biskupa legnickiego w sprawie powołania postulatora, czyli osoby odpowiedzialnej za  przygotowanie i przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy