Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

A po służbie... lepią z gliny

Ledwie się zakwaterowali - już znaleźli zajęcie w bolesławieckiej manufakturze ceramiki. Grupa kilkudziesięciu żołnierzy amerykańskich ozdobiła pierwsze w swoim życiu naczynia z gliny.

5 lutego w Bolesławcu odbyło się oficjalne powitanie Amerykanów. Na terenie koszar 23. Śląskiego Pułku Artylerii kwaterują żołnierze 588. Batalionu Inżynieryjnego z Fortu Carson w stanie Colorado.

20-osobowa grupa amerykańskich żołnierzy odwiedziła niedawno Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Amerykanie wzięli tam udział w warsztatach zdobienia naczyń ceramicznych.

Dla wszystkich było to niemałe przeżycie, bo były to pierwsze w ich życiu dzieła ceramiczne wykonane samodzielnie.

- Amerykanie pod okiem instruktorów poznawali tajniki malowania biskwitów, szkliwienia i wypału. Niektórzy zapowiadają, że naczynie z autorskim wzorem, który powstał tradycyjną metodą stempelkową będzie najwspanialszym upominkiem z Polski, bo niepowtarzalnym i wykonanym samodzielnie - informuje Agnieszka Gergont, rzeczniczka prezydenta miasta.

Twórczość ceramiczna tak zajęła żołnierzy z Colorado, że zaplanowali już kolejne zajęcia. Oczywiście w czasie wolnym od służby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy