Chojnów to kolejne miejsce na mapie naszej diecezji, gdzie dotrą Trzej Mędrcy.
W wielu miejscowościach diecezji legnickiej 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, przejdą Orszaki Trzech Króli. Największe z nich to te w Jeleniej Górze, Lubinie i Legnicy. Jednak nie gorsze i brzydsze przechodzą przez Prochowice, Bolesławiec, Lwówek Śląski, Rząsiny, Zgorzelec, Karpacz, Jeżów Sudecki czy Osiecznicę.
W nadchodzącej edycji po raz pierwszy w historii Trzej Mędrcy dotrą również do Chojnowa. Przygotowania trwają tam od września. Na dniach przyszły pocztą dotarły stroje a więc i nadszedł czas ostatnich prób. Jest Herod, śmierć, diabeł i anioły - można zaczynać!
- Przez wiele lat mieszkałem w Seattle. Teraz przeprowadziłem się do Chojnowa. Od zawsze lubiłem angażować się w dzieła kulturalne, dla innych. Dlatego pomyślałem, że i tutaj mogę się przydać. Będę grał Heroda. Stroje właśnie przyszły i można zacząć próbę generalną - mówi Józef Leszczyński, który będzie grał Heroda.
W przygotowaniu bierze udział kilkanaście osób, które z kolei zaprosiły kolejne osoby. Jak mówi ks. Daniel Zając niewiele było osób, które by jakoś szczególnie namawiały księży do organizacji Orszaku, lecz już jak zostało rzucone hasło i we wrześniu ruszyły przygotowania, chętni się pojawili i dzieło nabrało rozpędu. I tak dzisiaj tworzą go obie miejscowe parafie, uczniowie szkoły podstawowej nr 3 i 4, obu gimnazjów a patronat honorowy objęli Jan Serkies, burmistrz Chojnowa, oraz bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.
- Dołączamy do grupy miast organizujących Orszaki, ponieważ jest to dzieło już szeroko znane a ja mam doświadczenie organizacji tego wydarzenia z poprzedniej parafii w której pracowałem. Wiem, że to jest dobry sposób by radośnie, twórczo i wspólnotowo przeżywać Objawienie Pańskie - mówi ks. Daniel Zając. - Mędrcy są niezapowiedzianymi gośćmi w Betlejem. Są dowodem tego, że kto szczerze szuka prawdy, prędzej czy później odnajdzie Jezusa - mówi kapłan.
Chojnowski Orszak rozpocznie się Eucharystią w obu kościołach tj. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (tzw. mały kościół) oraz farnym pw. św. Piotra i Pawła (tzw. duży kościół). Po nich pochody wyruszą jednocześnie sprzed kościołów około godz. 11.30, tak by o 12.00 spotkać się przed miejskim muzeum.