Ukłon w stronę protestantów

Dolnośląscy radni postanowili - rok 2017 rokiem pamięci o reformacji.

Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na XXVIII sesji przegłosowali uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji. Za przyjęciem uchwały zagłosowali prawie wszyscy radni. Od głosowania wstrzymało się dwóch.

Radni w treści uchwały wskazują na pamięć tragicznych okoliczności i przyczyn reformacji ale podkreślają pokojowe współżycie Polaków różnych wyznań.

Na sesji obecny był też zwierzchnik wrocławskiej diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp ks. Waldemar Pytel.

– Jest ona wyrazem uznania roli i wkładu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w życie Dolnoślązaków – podkreślił bp Pytel.

W Polsce żyje około 60 tys. luteran. W diecezji wrocławskiej tego Kościoła, obejmującego obszar województwa dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, jest tylko 16 parafii, z tego w województwie dolnośląskim: Lubań, Karpacz, Legnica, Jelenia Góra, Świdnica, Kłodzko, Wrocław, Syców i Żary. Łącznie jest to około 5 tysięcy wiernych.

Dolnośląskie jest w tym roku drugim województwem w Polsce, po warmińsko-mazurskim, które podjęło taką uchwałę. Podobną uchwałę przed rokiem przyjął sejmik województwa śląskiego. Stolica Dolnego Śląska, Wrocław, jest jednym z dwóch w Polsce, obok Cieszyna, i jednym z 36 innych miast w Europie ogłoszonych przez Kościół Ewangelicko-Augsburski mianem "miasta Reformacji". W tych to miejscach odbędą się szczególne i szczególnie liczne obchody rocznicy Reformacji.

Pełny tekst rezolucji:

REZOLUCJA

SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

z dnia 25 listopada 2016 r.

w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji

W roku 2017 upływa 500 lat od ogłoszenia przez augustiańskiego zakonnika, Marcina Lutra, 95 tez, które to wydarzenie uznawane jest za początek Reformacji.  Sejmik Województwa Dolnośląskiego jest świadomy tragicznych okoliczności początków ruchu reformacyjnego, jego znaczenia i roli zarówno w historii powszechnej, jak i naszego regionu.

Po roku 1945 polska tożsamość społeczności Dolnoślązaków, niosąca ducha wolności wyznania i religijnej tolerancji – tej samej, która w XVI i XVII w. pozwoliła uniknąć na ziemiach polskich wojen religijnych – sprawiła, że odbudowaliśmy Dolny Śląsk nie dyskryminując niczego, co było dorobkiem artystów, naukowców, inżynierów i kapłanów innych narodowości i wyznań. Znanym w świecie świadectwem historii naszego regionu są zbudowane przez ewangelików Kościoły Pokoju i Kościoły Łaski. Pragniemy, aby różnorodność, wraz ze świadomością wspólnych wartości fundamentalnych, wzbogacała wszystkich tworzących nasze społeczeństwo. Sejmik Województwa Dolnośląskiego pragnie uhonorować Dolnoślązaków wszystkich wyznań, a w Roku Pamięci o Reformacji w szczególności  wyznań ewangelickich, przypominając ich wkład w rozwój naszego regionu tak w przeszłości, jak i obecnie. Gdy mija 500 lat od początku Reformacji, wyrażamy przekonanie, że Dolny Śląsk i jego obecni mieszkańcy, niezależnie od narodowości i religii, stanowić będą przykład wzajemnego zrozumienia, szacunku i współpracy dla dobra Polski.

W duchu głębokiej zadumy nad przeszłością i czasem obecnym, w duchu poszukiwania jedności i wzajemnego zrozumienia - tak potrzebnych naszej Ojczyźnie, Europie i światu - na drodze od podziałów religijnych do wspólnoty mieszkańców regionu, Sejmik Województwa Dolnośląskiego ogłasza rok 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..