W tej parafii Chrystus Król panuje od dawna. Ale i tutaj odczytano Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
Katolicy z Michałowa administracyjnie przynależą do parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Trzebnicach, w dekanacie Chocianów. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego odbywa się tutaj odpust, miejscowy kościół jest bowiem pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata. Tegoroczne świętowanie miało wyjątkowy charakter.
Po pierwsze z powodu wizyty bp. Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. – Dzisiaj jest tu katedra – mówił z uśmiechem hierarcha podczas powitania. Drugim powodem do świętowania było odczytania dzień wcześniej w Łagiewnikach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Biskup na początku liturgii poświęcił też nowy obraz św. Jana Pawła II, który podarowała jedna z rodzin z parafii. – Nasza wspólnota od dawna czci Chrystusa jako Króla. Tak, możemy dzisiaj mówić o wielkim święcie – mówi ks. Marian Szczykno SDB.
Na zakończenie Eucharystii odpustowej został odmówiony Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Biskup w homilii podkreślał, że w Piśmie Świętym spotykamy gamę różnych paradoksów. Pojawiły się one też w przeczytanym fragmencie opisującym śmierć Jezusa na Golgocie. – Za chwilę umrze Jezus. Po nim jeden i drugi zbrodniarz. Można powiedzieć – wszystko zrównane. Dobro i zło otrzymało tę samą zapłatę. Ale człowiek, który wierzy w Chrystusa, powie: nieprawda. Umarł Jezus i umarli złoczyńcy. Ale jeden ze złoczyńców umarł z bluźnierstwem na ustach. Drugi natomiast umarł otulony nadzieją, z wyznaniem wiary na ustach. Nie spotkał ich więc ten sam los. Wierzymy, że królestwo Jezusa Chrystusa przekracza ramy naszego świata. Że dobro, nawet najmniejszy jego okruch, jest potrzebne i Bogu, i światu. Bądźmy więc ludźmi nadziei, nawet pośród świata, który nas przeraża. Dzisiaj, podobnie jak wczoraj w sanktuarium łagiewnickim, uznamy Chrystusa, może po raz kolejny, jako naszego Pana i Króla. Niech będzie panem naszych serc. Tak byśmy i my na końcu naszego ziemskiego życia usłyszeli słowa: „już dziś będziesz ze mną w raju” – mówił biskup.
Warto wspomnieć, że tylko połowa mieszkańców Michałowa należy do parafii rzymskokatolickiej. Druga to prawosławni, którzy przynależą do parafii pw. św. Michała Archanioła. Kilku przedstawicieli tej wspólnoty, na czele z księdzem proboszczem Jerzym Maliszem, pojawiło się na liturgii. – Razem świętujemy. Tak się składa, że w niedzielę to my mamy odpus,t a następnego dnia według kalendarza prawosławnego wypada wspomnienie św. Michała Archanioła i świętują prawosławni. Wówczas to my pójdziemy do nich – mówi Bogdan Nuciński, sołtys Michałowa.