Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sprawiedliwi czy miłosierni?

O pozornym konflikcie pomiędzy tymi dwoma postawami mówił w kontekście zakończonego Jubileuszu Miłosierdzia ks. prof. Andrzej Draguła. Swój wykład wygłosił podczas spotkania Akcji Katolickiej, które odbyło się dziś w auli legnickiego WSD.

Miłosierdzie bowiem zdaje się naruszać, czy też unieważniać dotychczasowy porządek wyznaczony przez sprawiedliwość – mówił do zebranych ks. prof. Draguła. Gość przyjechał do Legnicy z wykładem „Czy w życiu społecznym jest miejsce na miłosierdzie?”.

- Ja swoją starą metodą nie odpowiem na to pytanie wprost, ale mam nadzieję, że dam państwu narzędzia, które wam to podpowiedzą - zastrzegł.  Poszukując podpowiedzi na tytułowe pytanie, ks. prof. Draguła posłużył się dwoma przypowieściami w których Jezus proklamuje porządek Królestwa Bożego, a które są zdaniem prelegenta szczególnie ważne dla debaty o tym, co jest miłosierdziem a co sprawiedliwością: o robotnikach w winnicy oraz o synu marnotrawnym.

- Ten, który okazuje miłosierdzie, nie musi spotykać się ze społeczna aprobatą. Powiedziałbym nawet, że miłosierdzie bardzo często spotyka się z niezrozumieniem, a nawet potępieniem - mówił prelegent. Spotkanie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbyło się w uroczystość Niedzieli Chrystusa Króla, patronalnego święta Akcji Katolickiej. Był to także dzień oficjalnego zakończenia w Kościele Jubileuszowego Roku Miłosierdzia oraz obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Było ono okazją do podsumowania całorocznej działalności AK i wyróżnienia tych, którzy wnieśli największy wkład w pogłębianie formacji chrześcijańskiej w mijającym roku.

Spotkanie otworzył ks. prof. Jan Klinkowski, asystent kościelny diecezjalnej Akcji Katolickiej. Dziękując wszystkim, którzy aktywnie działają na rzecz laikatu w Kościele przypomniał, że ich udział w życiu społecznym, choć dostrzegalny, powinien mieć jeszcze bardziej zdecydowany charakter. Głos podsumowujący ostatni rok działalności diecezjalnej AK zabrał Jan Zimroz, prezes stowarzyszenia. Razem z ks. prof. Janem Klinkowskim wręczył wyróżnienia osobom najaktywniej działającym na rzecz diecezjalnej AK.

Po rozdaniu wyróżnień i przerwie kawowej w koncercie muzycznym przed wystąpili zebranymi Weronika Ogonowska (wokal) i  Aleksander Miśkiewicz (pianino elektryczne). Muzycy wykonali repertuar klasyczny, m. in. utwory Amadeusza Mozarta, Norberta Blachy, Toma Tykwera i Feliksa Mendelsohna-Bartholdy'ego. Po koncercie do zebranych zwrócił się bp Stefan Cichy ze słowami podziękowania za pracę na rzecz diecezjalnej Akcji Katolickiej. Biskup-senior przewodniczył także Mszy św. w intencji AK.

Zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu przyjęli także m. in. ks. dr Piotr Kot, rektor legnickiego WSD, senator Dorota Czudowska oraz posłanki Ewa Szymańska i Marzena Machałek. Wśród gości był także Waldemar Rodowski, prezes Fundacji Niewidomi na Tandemach oraz Stanisław A. Potycz, przewodniczący kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy